Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Fıstık yetiştirme, budama ve aşılama eğitimi sona erdi

Fıstık yetiştirme, budama ve aşılama eğitimi sona erdi

Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Hizan ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği 'Fıstık Yetiştirme Budama ve Aşılama Projesi' eğitimi sona erdi.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2014 Cumartesi 11:45
Fıstık yetiştirme, budama ve aşılama eğitimi sona erdi

Proje kapsamında Bitlis Merkez, Hizan ve Mutki ilçelerinden gelen 70 çiftçiye Hizan Gayda Tarım Danışma merkezinde teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimler sona erdi.


 

Verilen eğitimle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, Hizan Tarım Danışma merkezinde konu uzmanları tarafından 70 çiftçiye teorik ve uygulamalı eğitim verdiklerini söyledi.


Bitlis Merkez, Hizan ve Mutki ilçelerinde dağlık arazi yapısına bağlı olarak yaygın bir şekilde menengiç (buttum) ağaçların  yabani formları bulunduğunu ifade eden Korkmaz, şöyle konuştu:


“İl ve ilçe Müdürlüklerimizce yapılan arazi çalışma ve analizleri sonucunda yabani menengiç (buttum) ağaçlarının üzerine fıstık aşısı yapılarak ekonomiye kazandırabileceği ve çiftçiye gelir sağlayabileceğini tespit ettik. Buna yönelik olarak öncelikle İl Müdürlüğümüzce bir proje hazırlandı. 2014 yılı içerisinde yaklaşık 3 bin menengiç ağacına aşı yapıldı. Bu yıl yaptığımız arazi tespitlerinde bu aşıların yaklaşık yüzde 85 oranında başarı sağladığını gördük. Projenin böyle başarılı yürümesi sonucunda daha geniş kapsamlı ikinci bir proje hazırladık. Proje kapsamında Bitlis merkez, Mutki ve Hizan ilçelerinde olmak üzere 10 bin menengiç ağacını fıstık ağaçlarına dönüştüreceğiz Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan gelen uzmanlar, teorik ve uygulamalı eğitimler veriyor. Köylerimizde öncelikle aşı yapabilecek ustalarımızı yetiştiriyoruz.”


Eğitime, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, Hizan ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özgür Umut Ayaz, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan Uzman Serkan Yalçın, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Müdür Yardımcısı Haluk Rastgeldi, fıstık yetiştiriciliğiyle ilgili Uzman Yusuf Işık, Koordinasyon Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hakan Tekbaş, teknik personeller ve 70 çiftçi katıldı.  (Şükrü Tontaş-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com