Advert
Advert
Advert

Fıstığın kabuğundan biyoenerji üretilecek

5. Türkiye Enerji Zirvesinde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Antepfıstığı kabuğundan metan gazı ile biyoenerji, hayvan atıklarından ise biyogaz üreteceklerini söyledi.

Fıstığın kabuğundan biyoenerji üretilecek
Fıstığın kabuğundan biyoenerji üretilecek

 Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katıldığı 5. Türkiye Enerji Zirvesinde yaptığı konuşmada, Gaziantep fıstığının kentin en büyük nimeti olduğunu belirterek, Antep fıstığını yeşil altına dönüştürerek enerji sektöründe de yeni bir alternatif üretmeyi  planladıklarını söyledi.


Dünyada kentlerin yarıştığına dikkati çeken Şahin, “Kendi şehrimizin bütün enerji kaynaklarını kullanmak en temel stratejimizdir. Bir enerji üretimini başlattık. Bunu da yeterli bulmuyoruz. Şu anda yeni Büyükşehir kanunu ile bütün sınırların Büyükşehir olmasından dolayı  kapasiteyi yüzde 100 artıracak yeni teknolojiyi çıkaracak şekilde yolumuza devam ediyoruz. Şehrimizin enerji mastır planını hazırlıyoruz.”şeklinde konuştu

 

Güneş enerjisini en iyi kullanan şehirler hedefine ulaşmayı önemsediklerini ifade eden Şahin, “Türkiye'de solar otoparkı ilk kez Gaziantep'te yapılıyor. TÜBİTAK ile yapılan çalışmada yaş kabuğun üzerindeki metan gazını yönetebilme ve burada bioenerji üretebilmeyi planlıyoruz. Antep fıstığını yeşil altına dönüştürerek enerji sektöründe de yeni bir alternatif üretme planlaması içerisindeyiz. Kendi şehrimizin bütün enerji kaynaklarını kullanmak en temel stratejimizdir.”ifadelerini kullandı.


2010'da katı atıktan enerji üretmeye başladıklarını söyleyen Şahin, “Katı atıktan enerji üretim kapasitesini artırmayı hedefliyoruz. Kapasiteyi yüzde 100 artıracak çalışmalar yapıyoruz. Doğalgazla çalışan otobüslerimiz var ve  bunun yaygınlaştırılması gerekiyor. Solar otoparkı gerçekleştiren ilk şehiriz. Güneş enerji santrali ile ilgili fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Organize besi bölgesinde hayvan atıklarından biyogaz üreteceğiz.”dedi.   (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu