Advert
Advert
Advert

Fırıncılar kara kara düşünüyor

SICAKLARIN öğle saatlerinde 40 dereceyi bulduğu, Şanlıurfa’da fırıncılar ocak karşısında adeta cehennem ateşiyle dans ediyor.

Fırıncılar kara kara düşünüyor
Fırıncılar kara kara düşünüyor   Fırıncılar, özellikle yaz aylarının vazgeçilmez yemeği olan fırında tepsi, patlıcan, biber, patates ve çömlekte güveç talebi nedeniyle yoğunluk yaşıyor.

Fırına attıkları ekmek ve yemeklerin yanmaması için sürekli ocağın başında bulunan ocakçılar, dışarıdaki kavurucu sıcağın yanı sıra içerdeki kızgın ateşin sıcağına da maruz kalıyor. Ramazan ayının gelmesi tepsi geleneğinin sürdüğü Şanlıurfa’da fırıncılar kara kara düşünüyor.

Artık bıktık

Duruma tepki gösteren fırıncı Ahmet Çiftçi, “Sıcaklarda fırına gönderilen tepsi biber ve patlıcanlardan bıktık. Tepsi, biber ve patlıcanlardan dolayı ocağa ekmek atamıyoruz. Urfa'da fırıncılar ekmek pişirmekten çok sabahtan akşama kadar tepsi, biber ve patlıcan pişiriyor. Ancak bu işi yapmak zorundayız. Gün içerisinde bol bol su içiyoruz. Serinlemek ve hamur için evlerden buz topluyoruz. Mübarek Ramazan ayı da geldi. Oruçlu halimizle bu işi nasıl yapacağımızı düşünüyoruz” dedi.

   Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı M. Emin Karaatlı ise,  vatandaşların fırıncılara sabır göstermesini istedi.Karaatlı, “İlimizde pişirme olayı da var. Yalnız ekmek söz konusu değil. Burada da iftar vakitlerinde zaman çok kısıtlı olduğu için biraz daha istirham göstermeleri gerekiyor.Çünkü fırıncı esnafımız çok zor şartlar altında çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Şanlıurfaolay
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı