Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Fırıncılar Çırak Sorununu Teknoloji ile Çözüyor

Fırıncılar Çırak Sorununu Teknoloji ile Çözüyor

Şanlıurfa’nın Pide ve Lahmacun fırınları çırak sıkıntısına hamur kesme ve tarma makineleri ile çözüyor.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2011 Çarşamba 21:38
Fırıncılar Çırak Sorununu Teknoloji ile Çözüyor


Şanlıurfa’nın yöresine has pide, lahmacun ve mahalli yemeklerin pişirildiği fırınlarda son zamanlarda çırak bulma konusunda büyük sıkıntı yaşanıyordu. Şanlıurfa Fırıncılar Odası çırak sıkıntısını çözmek için harekete geçti.

Bayramın 3. günü Şanlıurfa Fırıncılar odasında bayramlaşmaya gelen fırıncılara müjdeyi Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı verdi.

Hamur işi makineleri üreten bir firma ile görüştüklerini söyleyen oda Başkanı Mehmet Emin Karaatlı; “bir firma ile Şanlıurfa’da üretilen pide ve lahmacun işi için uygun yeni makinelerin üretilmesi için Adana merkezli bir firma ile ön anlaşma yaptık. Firma bize iki tane mühendis gönderdi. Mühendisler gelip bizden ön rapor istediler. Biz gerekli bilgiler verdik. Şanlıurfa fırıncı esnafının maddi imkânlarını da göz önünde bulundurarak en ucuz fiyata mal etmeyi düşündüğümüz hamur kesme, tartma ve açma makineleri ile fırıncı esnafımız çırak sıkıntısından kurtulacaktır” dedi.EKMEĞE GRAMAJ DÜZENLEMESİ GETİRİLİYOR.

Yaklaşan kış mevsiminde küçük gramajlı ekmeğin hava şartlarından etkilenerek çok erken kuruduğuna dikkat çeken Oda Başkanı Karaatlı, bu ay içerisinde gramaj düzenlemesine gideceklerini söyledi.

Karaatlı: “ekmeğin biraz daha canlı olabilmesi için gramaj artışı yapmayı düşünüyoruz. Bu gramaj artışının bazı maliyetleri de olacak. Zaten şu an girdi maliyetlerini karşılamakta zorlanan fırıncı esnafı, ortaya çıkacak gramaj artışı maliyetlerini üstlenemeyecektir. Bu maliyetlerin fiyata yansıması da olacak” dedi.UCUZ EKMEK YOK, KALİTESİZ EKMEK VAR!.

Şanlıurfa’da bir çok fırıncının fiyat rekabetine girmesi kaliteyi yok ettiğini belirten Mehmet Emin Karaatlı; “halkımız şunu çok iyi bilsin ki ucuz ekmek yok, kalitesiz ve hijyen şartlarından uzak sağlıksız ekmek vardır. Biz fırıncılar olarak zaten serbest piyasa satmıyoruz. Standart satış fiyatlarımız var. Sanatkâr esnaf kaliteli ve sağlık koşullarını dikkate alarak kaliteli ekmek çıkarması lazım. Kalite konusunda rekabet olursa, bu hem fırıncı esnafının kazancına olur hem de vatandaşa kaliteli ekmek yedirmiş olur” dedi.
www.balikligol.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com