Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Federal Mahkemeden başörtüsü için tarihi karar

Federal Mahkemeden başörtüsü için tarihi karar

Almanya ’da Federal Mahkeme ’den başörtüsü konusunda tarihi karar çıktı.

Giriş Tarihi: 13 Mart 2015 Cuma 08:08
Federal Mahkemeden başörtüsü için tarihi karar

Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya eyaletinde görev yapan başörtülü iki öğretmenin, 2003 yılında verilen başörtüsü yasağı kararına yaptıkları itirazı görüşen Yüksek Mahkeme, sadece başörtüsü takmanın tarafsızlığı zedelemeyeceğine ve okulda huzurun bozulmasına neden olarak gösterilemeyeceğine hükmetti.

Almanya ’da Federal Mahkeme ’den başörtüsü konusunda tarihi karar çıktı. 2003 yılında aldığı başörtüsü yasağını revize eden Yüksek Mahkeme, başörtüsünün genel olarak yasaklanamayacağına hükmetti.

 Somut tehlike şartı getirildi

Kuzey Ren Vesfalya’da görev yapan iki öğretmenin, eyalet yasaları gereği verilen başörtüsü yasağına itirazını görüşen Yüksek Mahkeme, sadece başörtüsü ve şapka (kipa) takmanın tarafsızlığı zedelemeyeceğine ve okulda huzurun bozulmasına neden olarak gösterilemeyeceğine hükmederek,     başörtüsünün yasaklanabilmesi için “yeterince somut tehlike” bulunması şartını getirdi.

Alman  basınında, kararın  genel bir başörtüsü serbestisi anlamına gelmediği değerlendirmeleri yer aldı.

Mahkeme kendi kararını revize etti

Fedaral Mahkeme, aldığı bu yeni kararla, 2003 yılında aldığı kendi kararını revize etmiş oldu. Yüksek mahkeme, 2003 yılında Stuttgartlı öğretmen Fereshta Ludin’in davasında, yasal dayanağı bulunması durumunda, ihtiyati başörtüsü yasağının mümkün olduğuna karar vermişti. Karar üzerine bir çok eyalet, başörtüsü yasağı konusunda yasal düzenleme yoluna gitmişti. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

STK’lar Suriye’ye 5 tır yardım gönderdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com