Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Fazla ilaç yazan doktor bedel öder!

Fazla ilaç yazan doktor bedel öder!

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2010 Perşembe 13:52
Fazla ilaç yazan doktor bedel öder!

Konuya ilişkin genelgede doz aşımına giden hekimin Kabahatler Kanununa göre genel sağlığın korunmasına aykırı davrandığı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığının bu konuda sıkı takip yaptığı, genelgeye uymayan doktordan bugüne kadar binlerce lira tahsil ettiği ifade ediliyor.


Sıkı takip edilen yeşil ve kırmızı reçetelere fazla kutu ilaç yazan veya doz aşımına giden doktorlara binlerce liralık para cezası kesildi. Gerekçe ise Kabahatler Kanunu kapsamında genel sağlığın korunmasına aykırı davranmak. Hekim başına bu ceza 145 lira olarak tahsil ediliyor. İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Radyasyon-Onkoloji Uzmanı Yakup Büyükpolat iki kanserli hastasına fazladan morfin ve yüksek dozdaki ağrı kesici yazdığı için bu cezaya çarptırılan doktorlardan. Büyükpolat, Kanser hastasının ağrısını dindirmek için ilaç yazdık. Art niyetimiz yoktu. diyor. Yakup Büyükpolat, cezanın iptali için Şişli Sulh Ceza Mahkemesine başvurdu. Bu konuda çıkan çok sayıda genelgeyi de takip edemediğinin altını çizen Büyükpolat, ilaç yazımının kabahat şeklinde nitelendirilmesinin kendisini yaraladığını söyledi. Büyükpolat, yaşadıklarından sonra daha dikkatli olduğunun altını çiziyor.

Hekimler ilaç yazımıyla ilgili çok sayıda genelge yayımlandığını ve takip etmekte zorlandıklarını söylerken, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Bu ilaçlar suistimallere açık ilaçlar. Bunların yazılmasıyla ilgili genelgeler var. Doktorlar dikkat etsin. Önce uyarıyoruz sonra ceza kesiyoruz. açıklamasını yapıyor. Bu reçetelerin sıradan ilaç barındırmadığını anlatan uzmanlar, Bu ilaçlar suistimallere açık. Hekim bu reçetelerin yazılma kurallarına uymazsa önce uyarıyoruz. Devam ederse de cezai işlem başlatıyoruz. diye konuşuyor. Kabahatler Kanununun 32. maddesine göre, bu şekilde ilaç yazmak emre aykırı davranış olarak nitelendiriliyor. Yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlar psikotrop ve uyuşturucu ilaçları kapsıyor.

ZAMAN

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com