Advert
Advert
Advert

Fazla ilaç yazan doktor bedel öder!

Fazla ilaç yazan doktor bedel öder!
Fazla ilaç yazan doktor bedel öder!

Konuya ilişkin genelgede doz aşımına giden hekimin Kabahatler Kanununa göre genel sağlığın korunmasına aykırı davrandığı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığının bu konuda sıkı takip yaptığı, genelgeye uymayan doktordan bugüne kadar binlerce lira tahsil ettiği ifade ediliyor.


Sıkı takip edilen yeşil ve kırmızı reçetelere fazla kutu ilaç yazan veya doz aşımına giden doktorlara binlerce liralık para cezası kesildi. Gerekçe ise Kabahatler Kanunu kapsamında genel sağlığın korunmasına aykırı davranmak. Hekim başına bu ceza 145 lira olarak tahsil ediliyor. İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Radyasyon-Onkoloji Uzmanı Yakup Büyükpolat iki kanserli hastasına fazladan morfin ve yüksek dozdaki ağrı kesici yazdığı için bu cezaya çarptırılan doktorlardan. Büyükpolat, Kanser hastasının ağrısını dindirmek için ilaç yazdık. Art niyetimiz yoktu. diyor. Yakup Büyükpolat, cezanın iptali için Şişli Sulh Ceza Mahkemesine başvurdu. Bu konuda çıkan çok sayıda genelgeyi de takip edemediğinin altını çizen Büyükpolat, ilaç yazımının kabahat şeklinde nitelendirilmesinin kendisini yaraladığını söyledi. Büyükpolat, yaşadıklarından sonra daha dikkatli olduğunun altını çiziyor.

Hekimler ilaç yazımıyla ilgili çok sayıda genelge yayımlandığını ve takip etmekte zorlandıklarını söylerken, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Bu ilaçlar suistimallere açık ilaçlar. Bunların yazılmasıyla ilgili genelgeler var. Doktorlar dikkat etsin. Önce uyarıyoruz sonra ceza kesiyoruz. açıklamasını yapıyor. Bu reçetelerin sıradan ilaç barındırmadığını anlatan uzmanlar, Bu ilaçlar suistimallere açık. Hekim bu reçetelerin yazılma kurallarına uymazsa önce uyarıyoruz. Devam ederse de cezai işlem başlatıyoruz. diye konuşuyor. Kabahatler Kanununun 32. maddesine göre, bu şekilde ilaç yazmak emre aykırı davranış olarak nitelendiriliyor. Yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlar psikotrop ve uyuşturucu ilaçları kapsıyor.

ZAMAN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle