Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Faydalı ama herkese değiL

Faydalı ama herkese değiL

Giriş Tarihi: 4 Ağustos 2011 Perşembe 14:55
Faydalı ama herkese değiLRamazan ayının uzun ve sıcak günlere denk gelmesi nedeni ile Güneydoğu’da meyan şerbeti tüketiminde artış gözleniyor.
Sağlıklı insanlar için faydalı olan meyan şerbeti, 3 hastalık grubu için zararlı.

Ramazanla birlikte tüketimi yaygınlaşan meyan şerbeti, sıcak hava ve açlık nedeni ile düşen tansiyonu dengeliyor.
Meyan şerbetinin sağlıklı insanlar için faydalı olduğunun altını çizen OSM Ortadoğu Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Remzi Yılmaz, yüksek tansiyon hastaları, kalp yetersizliği olanlar ve böbrek rahatsızlığı olanların meyan şerbetini tüketmemesini önerdi.

Doç. Dr. Yılmaz konuya ilişkin sorulan bir soruya şu cevabı verdi: “Meyan şerbetinin sağlıklı insanlar için herhangi bir zararı yok. Sıcakta tansiyon düşer, meyan şerbeti tansiyonu yükselttiği için bir denge sağlar. Bu yönü ile sağlıklı insanların tüketmesi faydalıdır. Tansiyonun düşmemesi vücudun dinç kalması demektir. Sıcağın getirdiği tansiyonu düşücü etkiyi ortadan kaldırdığı için sağlıklı insanların bu içeceği tüketmesi faydalıdır. Buraya kadar söylediğim sağlıklı insanlarla ilgili. Bunun dışında kalan 3 hastalık grubu var ki bu insanlar için de meyan şerbeti son derece zararlıdır. Birincisi, yüksek tansiyon hastaları. Bu hastalar meyan şerbetini içtiği zaman tansiyonu daha fazla yükselir. İkincisi kalp yetersizliği olan hastalar… Bir çok insanı kalp yetersizliği şikayeti ile hastaneye yatırmak zorunda kalıyoruz. Sorguladığımız zaman kötüleşmeyi tetikleyen şeyin meyan şerbeti olduğunu görüyoruz. Üçüncü grup ise böbrek yetersizliği olan hastalar. Sağlıklı insanlar için meyan şerbetinin böbreği koruyucu etkisinden bahsedilebilir ama böbrek rahatsızlığı olan bir insan meyan şerbeti içerse hastalığı daha da kötüleşebilir. Sebebi de meyan şerbetinin içinde böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormona benzeyen bir hormon mevcuttur. Bu hormon sağlıklı insanlarda özellikle sıcak havalarda faydalı etki gösterirken söylediğimiz 3 grup hastada zararlı etki göstermektedir. Bu söylediklerim bilimsel bir gerçektir. Bir tavsiye ya da kişisel bir tecrübe değildir.”

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com