Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Faruk Kazancıdan Balıklıgöl kurtarma reçetesi

Faruk Kazancıdan Balıklıgöl kurtarma reçetesi

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2010 Cuma 11:29
Faruk Kazancıdan Balıklıgöl kurtarma reçetesi

Şanlıurfa'nın simgesi  ve dünyanın tek doğal akvaryumu olan Balıklıgöl,  kısa bir süre önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından birinci  derece sit alanı ilan edilerek tescillendi. Ayrıca valilik tarafından oluşturulan 7 ekip ile kent merkezi ve ilçelerde envanter çalışması yürütülmekte olup, şehir merkezinde 48 adet olan eski eser sayısının 1.100'e çıkarıldığı  ve yeni eserlerin tescillendiği, görülmesi gereken yeni mekanların ortaya çıktığı, bu eserlerin de  ilerleyen süreçte restore edileceği sayın Valimiz Nuri OKUTAN tarafından kamuoyuna duyuruldu. Bununla birlikte hükümetin, Balıklıgöl'ü kurtarma projesi kapsamında 2010 yılı bütçesinden aktarılmak üzere dört milyon TL ile Atatürk Barajından Harran Ovası'na su taşıyan tünel çıkış ağzından Balıklıgöl'e su verilmesi çalışmalarını da yakında başlatacağı söyleniyor.
Bunlar Urfa adına çok güzel gelişmeler. Geçmiş yıllarda buranın bakım ve idaresi ŞURKAV tarafından yapılmaktaydı. Ancak Şanlıurfa belediyesinin ısrarlı talebi sonucu bu iş belediye'ye tevdi edildi. Ne yazık ki, belediyemiz bu işin üstesinden gelemedi ve balıklıgöl eski bakımsız haline dönüşüverdi. Şimdi öğrendiğimiz kadarıyla Balıklıgöl'ün bakım, idare ve güvenlik işleri, en son alınan karar doğrultusunda ŞURKAV, Belediye, İl Özel İdaresi ve Vakıflar Müdürlüğü'nden oluşturulan 30 kişilik bir ekip tarafından yapılacakmış. Valilik tarafından bir yönetici atanacak. Buranın temizlik, levhalandırma ve ışıklandırma gibi işlerinden belediye sorumlu olacak. Güvenlik hizmetleri ise İçişleri Bakanlığından görevlendirilen Turizm Polislerince yapılacak. Geçen ay bir vatandaşımızın bu mekanda hunharca öldürüldüğünü hatırlarsak bu gelişmenin sevindirici olduğunu görürüz. Umarız bu kararlar bir an önce hayata geçirilir. Oysa yanı başımızdaki Mardin ilimizde kaç yıldan beridir bu Turizm Polisleri 12 saat 3 ayrı yabancı dilde rehberlik hizmeti veriyor. Bu polisler yaz aylarında şort ve tişört giyerek görev yapıyor. Bu durum turistleri de rahatsız etmiyor.
Birkaç hususu da yeni yönetime hatırlatmadan geçemeyeceğim. O da şu: Balıklıgöl platosunda vatandaşların ücretsiz oturup dinlenebileceği yeni mekanlar oluşturulmalı. Bu bölgede bir çok yerli ve yabancı turistin, çimlerin üzerine gelişigüzel uzanarak çirkin görüntüler oluşturduğu ve çevreyi kirlettiği hepimizin malumu. Bu nedenle hem bu durumların önüne geçmek hem de vatandaşların huzuru için, uygun yerlere oturup dinlenebilecekleri banklar konulmalıdır. Ayrıca belediye, döşeme camii arkasında bulunan parkı bu amaçla yeniden dizayn etmelidir. Yine buranın bahçe ve peyzaj işleri bizzat ziraat mühendisleri denetiminde yaptırılmalıdır. Hadi hayırlısı.
Muhabbetle…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com