Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Fakıbaba'ya AK Partiye geçiş davası açıldı

Fakıbaba'ya AK Partiye geçiş davası açıldı

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet E. Fakıbaba hakkında 'güveni suiistimal ve manevi zarar verme' gerekçesi ile dava açıldı. Davacı Şanlıurfa Medya Yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal, Fakıbaba'yı siyasi ihanetle suçladı.

Giriş Tarihi: 25 Ocak 2013 Cuma 10:09
Fakıbaba'ya AK Partiye geçiş davası açıldı

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Saadet Partisi'nin açık desteği ile bağımsız girdiği 2009 yerel seçimlerinde belediye başkanlığı koltuğuna oturmuştu. Daha sonra Saadet Partisi'ne geçen Başkan Fakıbaba, Has Parti'ye katılmak üzere partisinden istifa etti. Ardından Has Partiye'de geçmeyen Fakıbaba'nın Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) geçeceği dedi koduları yayıldı. İddialara göre CHP'nin teklifini de kabul etmeyince uzun süre bağımsız kaldı. Son olarak salı günü Ak Parti'nin gurup toplantısına katılan Fakıbaba, 4 yılın ardından tekrar AK Partiye geçti.

Fakıbaba'nın AK Parti'ye geçmesi bazı kesimlerce tepki ile karşılandı. Fakıbaba'nın parti değişikliğini siyasi ihanet olarak değerlendiren Şanlıurfa Medya Yazarlar Derneği Başkanı Abdulkadir İkbal, Fakkıba'ya manevi tazminat davası açtı. İkbal, konu ile ilgili dernekte yaptığı açıklamada Fakıbaba'yı siyasi ihanete uğratmakla suçladı. Urfalıların samimi duygularla doğru siyasi tercihlerde bulunduğunu, ancak siyasi aktörlerin bu samimi duyguya cevap veremediklerini kaydeden İkbal, "Urfalılar olarak yeni bir siyasi ihanetle karşı karşıyayız" dedi.
Fakıbaba'nın halkın temiz duygu ve teveccühlerini hiçe saydığını söyleyen İkbal, Fakıbaba hakkında karşı dava açmayı görev telakki ettiğini vurguladı.
Fakıbaba'nın Ak Parti'ye geçmesi için çalmadık kapı bırakmadığını ileri süren İkbal, "Urfalı seçmenin fikri ve onayını almadan ve ak parti tarafından teklif edilmediği halde çalmadığı kapı kalmamış. En nihayet kerhen Ak Parti kendisini kabul etmek mecburiyetinde kalmıştır." diye konuştu.
Fakıbaba'ya geçiş ile ilgili soru yönelten İkbal, "Urfa Belediyesi ile ilgili olarak bazı söylentileri acaba örtbas etmek için midir? Bunun kamuoyu ile paylaşılması gerekir." ifadelerine yer verdi. "Şanlıurfa'nın menfaati gözetiliyor olsaydı aradan geçen 4 yıl neden heba edildi" diye soran İkbal, geçişin Şanlıurfa menfaati için yapıldığının söylenemeyeceğini aktardı.
Başbakan Erdoğan'ın 'trenden inan bir daha binemez' sözlerini hatırlatan İkbal, şöyle devam etti: "Başbakan'ın bu sözlerine karşılık Fakıbaba 'ben de trene binmeyeceğini' söylemesine rağmen her ikisinin de değişen bu tavırlarının trenden indirme-bindirme sebeplerini milletin iradesi ile paylaşmak mecburiyetindeler" Şanlıurfa 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan tazminat davasında ise bir Türk lirası talep edildi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com