Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Fakıbaba; Kabenin revaklarına talibiz

Fakıbaba; Kabenin revaklarına talibiz

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’in onayının ardından 5 Aralık’ta yıkım işlemine başlanılması beklenen Kâbe’yi çevreleyen Osmanlı revakları için Peygamberler Şehri Şanlıurfa’da talip oldu.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2011 Pazartesi 11:38
Fakıbaba; Kabenin revaklarına talibiz
Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, kaldırılmaları durumunda revaklar için en uygun yerin Balıklıgöl yerleşkesi olduğunu belirterek, bu konuda Dışişleri Bakanlığımızın kendilerine yardımcı olmalarını istedi.Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Belediye Başkanı Fakıbaba, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Kendilerini Harem-i Şerif’in hizmetkârı olarak gören Osmanlı Sultanları, Kutsal Toprakların idareleri altında bulunduğu asırlarda buralara başta revaklar olmak üzere çok sayıda eser inşa ettiler. Yaklaşık 450 yıl önce Mimar Sinan tarafından tasarlanmış, Mimar Mehmet Ağa tarafından yapılmış olan revakların, bugün Suudi Hükümeti’nce, tavaf alanının genişletilmesi gerekçesiyle yıktırılması gündeme gelmiş bulunmaktadır. Dışişleri Bakanlığımızca yapılan açıklamada, bu Kutsal mekanda izlerimizi taşıyan kültürel mirasın kaldırılmaması konusunda girişimlerde bulunulduğu belirtilmiştir. Dileğimiz, bu eserlerin orada korunmasıdır. Ancak, bunun kaldırılmasının kaçınılmaz olduğu durumda tahrip olmadan getirilebilecekse bunun için en uygun yer de Şanlıurfa’dır, Balıklıgöl’dür. Çünkü, Allah’ın Evi’ni inşa eden Hz. İbrahim Urfa’da doğmuştur. Ceddül Enbiya’dan dolayı Urfa, Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra 4. İnanç merkezidir.Bu nedenle, Dışişleri Bakanımızdan isteğimiz, yıkılacaksa revakların parçalanmadan numaralandırılarak sökülmesi ve Şanlıurfa’ya getirilmesi konusunda yardımcı olması. Bunun için ne gerekiyorsa Şanlıurfa Belediyesi olarak yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” denildi.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MEB Referandumda görev alacaklara eğitim verecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com