Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Fakıbaba 5.Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumuna katıldı

Fakıbaba 5.Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumuna katıldı

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) ortaklaşa düzenlediği “Beşinci Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumu’na panelist olarak katıldı.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2011 Perşembe 15:19
Fakıbaba 5.Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumuna katıldı


Göreve geldiği günden bu yana belediyeciliği pratik olarak yaşadığını hiç teorik olarak dinleme şansı yakalayamadığına dikkat çeken Başkan Fakıbaba, sempozyumun ileriye dönük olarak yerel yönetimlere ve değerli yöneticilerine büyük katkılar sunduğunu söyledi.

Birinci ve ikinci dönem belediye başkanlığı adaylık sürecinde yaşananları ve 2004 yılında devraldıkları Urfa tablosunu katılımcılara sunan Başkan Fakıbaba, 7 yıllık süreçte kentte yürütülen fiziki ve sosyal çalışmalar hakkında önemli bilgiler sundu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Cevat Geray’ın yönetiminde gerçekleştirilen “Uygulamacı Gözüyle Yerel Özerklik” başlıklı oturuma panelist olarak katılan Fakıbaba, “Bence ülkemizde herkes üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirdiği takdirde bugün yaşanan sorunların birçoğu ortadan kalkar. Başarılı bir hedefine kilitlendiği takdirde başarı yakalayabilir. Ortak Akıl’ın kullanıldığı bir şehirde başarı kaçınılmazdır. Yerel yönetimlerle merkezi yönetimlerin görev ve sorumluluklarını iyice belirlendiği takdirde merkezle yerel yönetimler arasında kopukluk olmaz. İyi bir belediye başkanı daima halkın arasında olan başkandır. Halkın isteklerini belirlediğiniz takdirde hizmetleri bu yönde yaptığınız takdirde ortada sorun kalmaz” dedi.
Fakıbaba, “Benim ikinci dönemim ve 2004’ten bu yana Şanlıurfa’da imarlı alan miktarı %100 arttı, 4 Milyon m2 kilitli parke döşendi. 750 bin ton asfalt kullanıldı, 200 km içme suyu, 200 km kanalizasyon, 100 km yağmur drenajı şebekesi tesis edildi. 170 yeni park yapıldı ve yeşil alan miktarı 1200 dönüme çıkarıldı. 550 kişiyi emekli ettik, ISO 9000 belgesi aldık. Şuan Ulusal Kalite Belgesi’ne başvurmuş durumdayız. 4 adet Köprülü Kavşak, Yeni Otogar, Katı Atık Bertaraf Tesisi, Yeni Hayvan Pazarı, Yeni Hal-Şıra-Gıda Toplantıcılar Sitesi, Kent Bilgi Sistemi, 1000 kişilik Nikâh ve Konferans Salonu, 5 adet Kadın Destek Merkezi v.b hizmetler, fazla da uzatmak istemiyorum” diye konuştu.

Bazı imkânlarının kısıtlı olduğunun altını çizen Başkan Fakıbaba, “Elimizde bazı imkânlar olmuş olsa idi özellikle kentsel dönüşüm alanında ve ulaşım alanında önemli şeyler yapacağımıza inanıyorum. Mesela Nedir Bunlar Derseniz?

1-Planlama Yetkileri:

*1/25.000’lik çevre düzeninin kimin yetkisinde olduğu tam açık değildir. Uygulamada karmaşa yaşanmaktadır.

*1/100.000’lik il çevre düzeni planı 5302 sayılı il özel idaresi kanunun 6.maddesinde il özel idaresi ve belediyenin birlikte yapacağını öngörmüştür. Oysa şimdi Urfa-Adıyaman ve Diyarbakır’ın planı ile birlikte bakanlıkça yapılmaktadır.

*İl özel idareleri, belediye mücavir alanlarının bitişiğinde gelişi güzel alanları imara açmaktadır.

*TOKİ - Çevre Bakanlığı’nın ada-parsel bazında plan yapma yetkisi

*Belediye mücavir alanları içinde Bakanlığın taş ocağı açma izni vermesi

2- Hazine Arazileri

*Milli Emlak arazilerine sahip çıkamıyor. Bununla birlikte Ecr-i Misil adı altında cüzi bir parayla imarlı olup olmadığına bakmaksızın kiraya veriyor. Sonra vatandaş imarsız yere yapı yapmaya kalkıyor. Şuan hazine arazisine yapılan kaçak yapıyı yıktığımızdan dolayı ben, yardımcım ve müdürüm yargılanıyoruz. Öte yandan siz Milli Emlak’tan 1m2 yer istediğinizde “Hele bir genel müdürlüğe yazalım cevabı gelsin” derken 5-6 ayı buluyor. Yazı geliyor gelmesine ancak bu defa takdir komisyonu derken rayiç fiyat üzerinden vermeye kalkıyor. Alabilirsen al hem de peşin. Dolayısıyla, gecekonduyu kaldırmaya, merkezdeki siteleri taşımaya gücünüz yetmiyor.

*Ama TOKİ, kentin gelişim alanındaki tüm hazine arazisini ücretsiz olarak alıp; arsa olarak satabiliyor ve size de gel altyapısını yap diyebiliyor.

3-Büyükşehir Uygulamasındaki Haksızlıklar

Geçmiş dönemde nüfus kriteri olmadan Büyükşehir yapılmış olan 6 büyükşehir belediyesinin nüfusu Urfa’nın nüfusundan düşük olmasına rağmen Urfa’nın 1,5 katı merkezi idareden pay alıyorlar.

4–12 Ekim 2004 öncesi yapılmış ruhsatsız yapılara ruhsat verilebilmesi uygulamada sıkıntılar oluşturmakta.

5- Şehir içi trafik uygulamasında yaşanan ikilik

6- Görüntü, gürültü kirliliği, ruhsat denetimi ve gıda denetimi konusunda yaşanan yetki karmaşası

7- Güvenlik, şehrin disiplini”

FAKIBABA’NIN SEMPATİK TAVIRLARI KATILIMCILARI GÜLDÜRDÜ

Sempozyumda kendisine tanınan 15 dakikalık konuşma süresini epeyi aşan, doğal konuşmasıyla ve sempatik tavırlarıyla katılımcıları adeta gülmekten kıran Belediye Başkanı Fakıbaba ile sempozyum yöneticisi Prof. Dr. Cevat Geray arasında geçen diyaloglar görülmeye değerdi.

Prof. Dr. Cevat Geray’ın son mesajlarını vermesi için uyardığı panelist Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba, mikrofonunun kapanmasına rağmen konuşmasını sürdürmesi ve tekrar mikrofonunu açma girişimi salondaki katılımcıların kahkaha atmasını neden oldu.

FAKIBABA: HERKES KAFATASÇILIĞA SON VERSİN

Konuşmasının bazı bölümlerinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan olayların çözümüne yönelik önemli mesajlar veren Başkan Fakıbaba, “ Ben Urfa’da Kürtleri, Türkleri, Arapları v.b ırktan olan birçok kişinin oyunu alan biri olarak konuşuyorum. Bizim bu bölgede aslında ırklar arasında bir sorunumuz yok. Bizler kafatasçılığa karşı olan insanlarız. Kürt vatandaşlarımızın sorunları da bizim sorunumuz değil mi? Neden bu sorunların çözümü için uğraşmayalım. Bölge halkına şunu ifade etmek istiyorum. Asla devletten korkmamalıyız. İnsanların devletten korktuğu bir ülkede devletten kendisinden korksun. İki olgu da birbirlerine daima güven vermelidir. Devlet korkmasın vatandaşta devletten korkmasın. Her şey yasalarda bellidir. Yasaya aykırı hareket eden herkes yargılansın ve suçu neyse çeksin. Bu ülke hukuk devletidir” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanından sempozyuma katılan pek çok akademisyen, belediye başkanı, Türkiye Belediyeler Birliği yöneticilerinin katılımıyla üç gün boyunca süren sempozyum düzenlenen kokteylin ardından sona erdi.

www.balikligol.comYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com