Advert
Advert
Advert

Facebooka üye olanlar dikkat!

Facebooka üye olanlar dikkat!
Facebooka üye olanlar dikkat!

Selçuk üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bünyamin Ayhan, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 30unun Facebook veya diğer sosyal paylaşım sitelerini kullandığını söyledi. Ayhan, özellikle kentli insanların yalnızlıklarından kurtulmak için bu sosyal paylaşım sitelerine yöneldiğini, bu durumun özel hayatın gizliliğini de ortadan kaldırdığına dikkat çekti.

Türkiyenin 22.6 milyon kullanıcıyla ABD, İngiltere ve Endonezyadan sonra Facebookta 4üncü sıraya yerleştiğini vurgulayan Ayhan, Maalesef Türk insanı asıl kültüründen uzaklaşmaya başladı. dedi. Son yıllarda artan kentleşme olgusunun da sosyal paylaşım sitelerine ilgiyi artırdığını dile getiren Ayhan, Önceki yıllarda akrabalar arasında iletişim, telefonla ya da bizzat ziyaret şeklinde gerçekleştiriliyordu. Artık insanlar sosyal paylaşım sitelerinden görüntülü konuşmayı tercih ediyor. Bunun da fazlasıyla yapılması işin içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olmaktadır. diye konuştu.

İnternetin bilgi alma amacının dışına çıkmaya başladığını belirten Ayhan, olumsuzlukların önüne geçebilmek için yasal düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi. İnsanların günün bir kaç saatini sosyal paylaşım sitelerinde geçirmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Ayhan şunları kaydetti:

Sanal cemaat daha önce de vardı. Şimdilerde artmaya başladı. İnsanlar sosyal paylaşım sitelerine girerken asıl kimliklerini bir kenara bırakarak giriyor. Bu da Türk insanının asıl kimliğinden, kültüründen uzaklaşmasına neden oluyor. Teknolojinin hızla geliştiği modern dünyada kentte yaşamada bireyler yalnız kalmaya mahkum oluyor. Bireylerin eskisi gibi aile akraba ziyaretlerinin imkanlarının azalmaya başlamasıyla birlikte artık internette sosyal paylaşım sitelerinde konuşarak hasret gidermeye çalışıyor. Değerlerin kaybolmaması için gerek aile, gerekse resmi kurumlarca önlem alınması gereklidir.

SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİ HER ŞEYİN PAYLAŞILMASI DOĞRU DEĞİL

Sosyal paylaşım sitelerinde hemen hemen her şeyin paylaşılmasını doğru bulmadığını ifade eden Ayhan, bu tür ortamların toplumun özel hayat kavramını ortadan kaldırmaya başladığı uyarısında bulundu. Hem siyasal hem toplumsal çözüm yolu bulunması gerektiğini belirten Ayhan şunları ifade etti: İnsanların kendilerini tatmin etmek için ve her türlü özel hayatıyla ilgili resim, video paylaşmasını doğru bulmuyorum. Bu Türk toplum yapısındaki mahrem kavramını ortadan kaldırmaktadır.

Sosyal paylaşım sitelerini ziyaret nedenleriyle ilgili araştırmalara bakıldığında boş zaman geçirmek, arkadaşlarıyla konuşmak gibi sonuçlar elde edildiğini aktaran Ayhan, aslında toplum hayatında boş zaman kavramının olmaması gerektiğini vurguladı. Türk toplumunda sosyalleşmenin birebir karşılanmaması halinde insanların sosyal paylaşım sitelerine daha çok rağbet göstereceğini vurgulayan Ayhan, Türkiyede toplumsal anlamda bazı değerlerin yerine oturması gerektiğini sözlerine ekledi.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu