Advert
Advert
Advert

Facebook ve twitter utanmayı unutturdu

Facebook ve twitter utanmayı unutturdu
Facebook ve twitter utanmayı unutturdu

İnsanların hayatlarının bütün detaylarını tüm dünyayla paylaşmalarını sağlayan Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri utanma duygusunu yok ediyor. Bu cümle, 30 yıl boyunca utanma duygusu üzerine araştırma yapan ABDli psikoloji profesörü Rowland Millerın ulaştığı sonucu özetliyor.

Texastaki Sam Houston State Üniversitesinde görev yapan Prof. Miller, geçen ay yayımladığı araştırmasında, son yıllarda özellikle gençler arasında utanma duygusunun gittikçe ortadan kaybolduğunu ve bunun en büyük nedeninin teknoloji olduğunu belirtti. İngiliz Times gazetesi yazarı Nicola Pearson, Millerın araştırmalarından ve kendi tecrübelerinden yola çıkarak, Artık hiçbir şeyden utanmıyor muyuz? başlıklı bir makale yayımladı. Bir gün eve giderken yol kenarında karanlık bir köşede seks yapan bir çift gördüğünü anlatan Pearson, Beni gördüklerinde utanmıştan çok, onları rahatsız ettiğim için kızmışa benziyorlardı diye yazdı.

Utanmak, tek başınayken hissettiğiniz bir his değil, sosyal bir duygudur. Başka insanların hakkınızda ne düşündüğünü umursadığınızı gösterir diyen Pearson, Prof. Millerın da bu konudaki şu saptamalarına yer verdi: Twitter ve facebookta her düşüncemizi açıklamaya öylesine alıştık ki, gittikçe duyarsızlaşıyoruz ve insanların ne düşündüğünü umursamaz hale geliyoruz. Biri Bizi Gözetliyor gibi yarışmalarda insanların sürekli kendilerini aptal yerine koyup bir de bundan para kazandığını görünce, utanacak bir şey kalmıyor.

Duygusuzlaşıyoruz

Utanma duygusu, insanların toplumda kabul görmek istediğini gösterir. Bizim ne düşündüğümüzü umursamayan insanlardan hoşlanmayız ve onlara güvenmeyiz. Utanmak istemeyen insanlar daha düşünceli, dikkatli ve saygılı davranırlar. Utanma duygusu olmazsa davranışlarımızı hiçbir şekilde kısıtlama ihtiyacı duymayız. Nezaket gösterme ve doğru-yanlış ayrımı ortadan kalkarsa duygusuzlaşırız ve diğer insanların hayatını zorlaştırırız.Etiketler:  Facebook Twitter ABD Utanma  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
TACEDDİN ÇOBAN     2015-07-24 BAYRAM GELMİŞ NEYİME. KAN DAMLAR YÜREĞİME... VAY VAY DAYICIĞIM YÜREĞİNE SAĞLIK.KALEMİNE KUVVET!
Mustafa yıldırım     2015-07-22 bayramı Bayram Olarak Yaşamak,ramazanı Dolu Dolu ibadet ve huşu içerisinde geçirenlerin.hakkı olmalı.aksini yapanlar için hergün bayram,zira bu mahlukat bayramdan birşey anlayamaz
Abdullah     2015-07-21 Bu guzel yazın için teşekkürler. Bayramlarızın içi boşaltılmış durumda. Bu anlamda kıymetli bir hatırlatma olarak görüyorum. Anlamlı ve dolu dolu yaşanan nice bayramlara kavuşmayı yuce Mevladan diliyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!