Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Facebook tehlikesi, sosyal medya bakın ne yapıyor?

Facebook tehlikesi, sosyal medya bakın ne yapıyor?

Uzmanlar Facebook’ta çok fazla vakit geçiren çocuklarda ve ergenlerde depresyon belirtilerinin gözlendiğine dikkat çekti. Facebook tahlikesine dikkat çeken uzmanlar aileleri uyarıyor. "Ebeveynler çocuklarını farklı aktivitelere yönlendirmeli"

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2016 Cumartesi 18:38
Facebook tehlikesi, sosyal medya bakın ne yapıyor?

Uzmanlar Facebook’ta çok fazla vakit geçiren çocuklarda ve ergenlerde depresyon belirtilerinin gözlendiğine dikkat çekti.


Uzman Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan Facebook’ta çok fazla vakit geçiren çocuklarda ve ergenlerde depresyon belirtilerinin gözlendiğine dikkat çekti.

Genç ya da yetişkin ayırt etmeksizin birçok insanın hayatında önemli bir yer tutan sosyal medyada çok fazla zaman geçirmenin depresyona neden olduğu yönünde araştırmaların olduğunu belirten Basılgan, “American Academy of Pediatrics’in yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre,  “Facebook’ta çok fazla vakit geçiren çocukların ve ergenlerin depresyon belirtileri göstermeye başladığını kaydetti.

Ancak aynı rapora göre bu belirtilerin çok yaygın olmadığının altı çizildi. Basılgan, “Genç ve ergenlerin Facebook’ta vakit geçirmesinin arkadaşları ile olan bağlarını kuvvetlendirmesi adına faydalı olduğunu da ortaya koyuyor.” dedi.

Sosyal medya kıskançlığa neden oluyor             

Sosyal paylaşım sitelerinin kıskançlığa da neden olduğuna da dikkat çeken Basılgan, “Bu sitelerde arkadaşlarının hayatlarını takip eden çocuklar, onların başarılarını, hayat tarzını, gittikleri yerleri, hobilerini hatta takipçi sayılarını bile kıskanabiliyorlar. Okul ortamında sıklıkla gördüğümüz ‘popüler’ olma kavramı Facebook ve benzeri sitelerde de aynı şekilde işliyor. Arkadaş ya da takipçi sayısı daha az olan çocuk kendini ezik hissedebiliyor. Bu da gençler arasında sosyalleşme odaklı bir rekabete neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Ebeveynler çocuklarını farklı aktivitelere yönlendirmeli

Ebeveynlerin, çocuklarının zamanlarının büyük bir çoğunluğunu geçirdikleri internet ortamındaki sosyal paylaşım siteleri ve benzeri mecralarda neler yaşadıklarından da haberdar olmaları önemli bir hale vurgulayan Basılgan, şöyle devam etti: “Ebeveynler, çocuklarının internet kullanım saatlerini dengede tutmaya çalışmalı, zamanlarını dengeli bir şekilde bölüştürmeleri adına onları yönlendirmeliler. Çocuklarının hayatlarına internet ve bilgisayardan farklı aktiviteler katmalarına yardımcı olmalılar.”  (İLKHA)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türk Telekomdan, Gaziantep ve Şanlıurfalı çocuklara Günışığı desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com