Advert
Advert
Advert

Ezidi mülteciler yardım bekliyor

IŞİD saldırılarından kaçarak Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesine sığınan Ezidi mülteciler kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

Ezidi mülteciler yardım bekliyor
Ezidi mülteciler yardım bekliyor

IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye topraklarına Viranşehir’e bağlı köylere gelen  Ezidi mülteci sayısı 325 kişi olduğu öğrenildi.
 

Şanlıurfa İnsani Yardım Platformunun oluşturduğu bir heyet,  IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye‘ye sığınan Ezidi mülteciler ziyaret ederek sorunları hakkında bilgi aldı.
 

Viranşehir'e bağlı Burç köyüne giden yardım heyetini  köy muhtarı İbrahim Burç karşıladı. Suriye üzerinden Irak'tan gelen Burç köyünde  40 kişiden oluşan 7 aile barınıyor.
 

Yardım heyeti Buca Köyünü ve Kerme Köyünü ziyaret ederek, buradaki mültecilerin ihtiyaçları tespit etti.
 

IŞİD’ten kaçarak Irak üzerinden Türkiye topraklarına geldiklerini söyleyen ismini vermek istemeyen mülteci bir bayan, “Yedi tane kardeşim Şengal’de  kaldı. Biz her şeyimizi orada bırakıp kaçtık. Ancak çocuklarımızı alabildik. Akrabalarımız  da orada mahsur kalmış, oradan çıkamıyorlar. Onlar orada aç ve susuz  bir şekilde kendilerine yardım yapılmasını bekliyorlar. “ dedi.
 

İnsani yardım Platformunun  yaptıkları ziyaretten dolayı kendilerine teşekkür eden Buca Köyünün Muhtarı Özcan Göven, “İsteğimiz yardım kuruluşlarının savaştan kaçan bu insanlara yardım etmeleridir. Ezidi muhtarları olarak Viranşehir Kaymakamıyla  da görüştük. Yardım edeceklerini söylediler ama, hiçbir yardım gelmedi. Biz kendi imkanlarımızla bu insanlara yardım etmeye çalışıyoruz ama yetersiz kalıyor.”  Şeklinde konuştu.
 

Kendi imkanlarıyla kamp kurmaya çalıştıklarını ifade eden Göven, “Biz köylülerle beraber Yaprak Bağ denilen yerde bin kişilik kamp kurmaya çalışıyoruz. Ama bu yükü kaldırmaya gücümüz yetmiyor. Biz bu konuda yetkililerden yardım istiyoruz.” şeklinde konuştu.  (Sedat Kuşulay-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!