Advert
Advert
Advert

"Ezan yasaklama kararı kabul edilemez"

​Şanlıurfa Peygamber Sevdalıları KKTC'de bazı camilerde sabah ezanı okunmasının mahkeme kararıyla yasaklanmasına tepki gösterdi.

Kıbrıs Lefke’de bir avukatın ezan sesinden rahatsız olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmasının ardından mahkemenin, ezanı yasaklaması ile ilgili bir tepki de Şanlıurfa Peygamber Sevdalılarından geldi.

Konu ile ilgili İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) açıklamalarda bulunan Peygamber Sevdalıları Şanlıurfa il koordinatörü İbrahim Halil Göven,  Kıbrıs’ın bir İslam beldesi olması için çok bedel ödendiğine dikkat çekerek bu yasağın Müslümanlar tarafından asla kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ın İslam tarihindeki önemini ve verilen bedelleri anlatan Göven, Kıbrıs ve Türkiye halklarının bu karara tepki vermesi gerektiğini belirtti.

Göven, “Türkiyeli Müslümanlar ile Kıbrıs’taki Müslümanlar ile kenetlenmelidir. Buradaki STK’lar gerekirse Kıbrıs’ta da şubeler açmalı ve orada etkinliklerde bulunmalı. Ayrıca orada İmam Hatipler açılmalıdır. Diyanet de bu çalışmalara destek vermelidir. Bu eksiklik had safhada, bundan dolayı bir araya gelinip Kıbrıs’a sahip çıkılmalıdır.” dedi.

“Müslümanların dağınıklığından cesaret alıyorlar”

Ezan yasağı kararını verenlerin, Müslümanların dağınıklığından istifade ettiğini belirten Göven, “Bu tür durumlarda Müslümanlar birlikte hareket edip tepki göstermelidir. O zaman İslam düşmanları bu şekilde Müslümanların ne Kur’an Kurslarına ne derneklerine ne de camilerine saldırıda bulunurlar. Aynı zihniyet Diyarbakır’daki Yenişehir ilçesinde billboardlarda Peygamberimize hakaret karikatürleri yayınladı. Bunlar nereden cesaret alıyor, Müslümanların dağınıklığından cesaret alıyor. Bundan dolayı Müslümanların ivedilikle bir araya gelerek birlikte hareket edip, gerektiğinde birlikle karar alabilmeleridir. “ dedi. (Mustafa Gül, Ramazan Casuk- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!