Advert
Advert
Advert

Eyyübiye İlçesindeki Cami Süslemeleri Harran Üniversitesinden

Harran Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Bölümü öğrencileri tarafından Eyyübiye Fakirullah ve İmam Hüseyin Camileri süslemeleri yapıldı.

Eyyübiye İlçesindeki Cami Süslemeleri Harran Üniversitesinden
Eyyübiye İlçesindeki Cami Süslemeleri Harran Üniversitesinden admin


Eyyübiye Belediyesi tarafından onarımı ve boya badana işleri tamamlanan camileri, Harran Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Mimari Restorasyon Bölümü öğrencileri süsleyerek güzel bir görünüme kavuşturdular.
Şanlıurfa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mimarlık Ve Şehir Planlama Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Öztürk Tel koordinatörlüğünde yapılan çalışmada, Mimari restorasyon 2.sınıf öğrencilerinin “Süsleme ve Onarım Teknikleri” dersi kapsamında 2 ay süren uygulamayla, Eyyübiye Fakirullah ve İmam Hüseyin camileri duvarlarına kalem işi ve hat sanatı örnekleri çalışıldı.
 Çalışma ile ilgili açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Hülya Öztürk Tel; “Osmanlı camilerinde çok kullanılan ancak günümüzde çok fazla rağbet görmeyen kalemişi tekniği ile öğrencilerin fırçaya olan eğilimleri geliştirildi. Hat sanatında önemli bir yere sahip Hattat Mehmet Şükrü Dörtbudak hocamızın verdiği katkı ile hat eserleri duvarlara birebir aplike edildi. Sonuçta öğrencilerimiz hem kendilerini daha da geliştirme adına uygulamalar yaptılar, hem de Urfa’mızda kalıcı eserler bırakmanın hazzını yaşayarak mezun oldular” dedi.
 Özellikle meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrencileri teorik derslerle boğmak yerine, bu tür uygulamalarla onların ufkunu açma konusunda oldukça faydalı olduğunu gördüklerini söyleyen Tel; “Bu çalışmalarımızda öğrencilere malzeme, ulaşım ve yemek konusunda desteklerini esirgemeyen Eyyübiye Belediye başkanı Mehmet Ekinci’ye, Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’a, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokul Müdürümüz Doç. Dr. Mehmet Azmi Aktacir’e, değerli Hattad hocamız Mehmet Şükrü Dörtbudak’a, cami hocalarımıza ve gecelere kadar camilerde süslemeleri yetiştirmeye çalışan Mimari Restorasyon 2.sınıf öğrencilerimize teşekkür ederim” diye konuştu.

urfa Cami Süslemeleri Cami Süslemeleri harran üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret