Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Eylül ayı enflasyonu yüksek çıktı

Eylül ayı enflasyonu yüksek çıktı

Giriş Tarihi: 6 Ekim 2010 Çarşamba 16:50
Eylül ayı enflasyonu yüksek çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 1,23, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 0,51 arttığını açıkladı.

TÜİKin 2003 baz yıllık verilerine göre, Eylül ayı itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFEde yüzde 9,24, ÜFEde yüzde 8,91 oldu.

Dokuz aylık enflasyon TÜFEde yüzde 4,77, ÜFEde yüzde 6,52 düzeyinde gerçekleşti.

Eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,16, üretici fiyatlarında yüzde 6,89 düzeyinde oldu.

Merkez Bankasının Eylül ayı ikinci beklenti anketinde TÜFE beklentisi yüzde 0,76 artış düzeyindeydi. Söz konusu ankette yıl sonu enflasyon beklentisi de yüzde 7,46 olarak belirlenmişti.

AYLIK GELİŞME

Bu yıl Eylülde yüzde 1,23 artan TÜFEde, geçen yıl aynı ayda artış yüzde 0,39 olmuştu. Yüzde 0,51 artan ÜFEde de yüzde 0,62 artış meydana gelmişti.

Öte yandan, TÜFEde Eylülde endekste yer alan 446 maddeden 97sinin ortalama fiyatında değişim olmadı, 267 maddenin ortalama fiyatında artış, 82 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş kaydedildi.

ÜFEde ise Eylül ayında endekste bulunan toplam 779 maddeden 191inin ortalama fiyatında değişim olmadı, 326 maddenin ortalama fiyatında artış, 262 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş oldu.

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGELERİ

Eylül ayına ilişkin özel kapsamlı tüketici fiyatları endeksi göstergelerine bakıldığında, çekirdek enflasyon yerine açıklanan TÜFE göstergeleri geçen ay, mevsimlik ürünler hariç yüzde 0,56, işlenmemiş gıda ürünleri hariç ise yüzde 0,06 artış gösterdi.

Fiyatlar, enerji hariç yüzde 1,36 yükseldi, işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji hariç ise yüzde 0,01 düşüş meydana geldi.

Enerji, alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç yüzde 1,58, enerji, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve fiyatları yönetilen/yönlendirilen diğer ürünler, dolaylı vergiler hariç enflasyon da yüzde 1,71 arttı.

Enerji, alkollü içkiler, tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri, fiyatları yönetilen / yönlendirilen diğer ürünler ve dolaylı vergiler hariç yüzde 0,10, enerji, işlenmiş gıda ürünleri, alkollü içkiler ve tütün ürünleri ile altın hariç yüzde 0,05 arttı, enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç fiyatlar yüzde 0,15 düştü.

HANGİ ÜRÜN NE KADAR ZAMLANDI?

« geri1·2ileri »changeTarget(document.getElementById(news_content))
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Teknokentlere Geçişlerde Akademik Başarı Söyleşisi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com