Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Eylem Yaparak Rekor Kırdılar!..

Eylem Yaparak Rekor Kırdılar!..

Cumartesi Anneleri ile Başörtüsüne Özgürlük Platformunun her hafta yaptığı eylemler 380'i aşmış durumda

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2012 Cumartesi 22:31
Eylem Yaparak Rekor Kırdılar!..

Türkiye'de son yıllarda her cumartesi günü sessiz sakin iki tane uzun soluklu eylem yapılıyor. Bunlardan biri yakınlarını faili meçhul cinayetlerde yitirenler; diğeri de ellerinden birçok hakkı alınan başörtüsü mağdurları. Birinin eylem sayısı bugün itibarıyla 400'ü bulurken, diğeri ise 380'i geçmiş durumda.

Cumartesi Anneleri, 27 Mayıs 1995'den bugüne kadar her Cumartesi günü İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Galatasaray Meydanı'nda oturma eylemi düzenliyor.

Cumartesi Anneleri'nin eylemi kararı Gazi Mahallesi'ne dayanıyor. İstanbul'da 12 Mart 1995'te dört kahvehanenin taranması ve ardından bir Alevi dedesinin öldürülmesi sonrasında başlayan olaylar daha sonra 17 kişinin katledilmesine neden olmuştu. Olaylardan sonra mahallelinin gösterdiği reaksiyonda öncülük ettiği belirtilen  Öğretmen Hasan Ocak, hedefe oturtulmuştu.

Yasadışı Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi olduğu öne sürülen Ocak, 21 Mart 1995'te Newruz kutlamalarında katıldıktan sonra ortadan kaybulmuştu. Bir ihbar sonucunda, Ocak'ın işkence edilmiş haldeki cesedi 17 Mayıs 1995'te İstanbul Altınşehir'deki Kimsesizler Mezarlığı'nda bulundu.

200 metre yakınındaki başka bir mezarlıktan, kendisiyle aynı gün kaybedilen Rıdvan Karakoç'un cesedi çıktı. Oğulları ve kızlarını kaybedenlerin anneleri, iki genci toprağa verdikten sonra beyaz tülbentleriyle 27 Mayıs 1995'te İstanbul Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelme kararı aldı.

Eylemcilerin çoğunluğu, gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayanlardan oluşuyor.

ARJANTİN ÖRNEĞİ

Arjantin'de cunta yönetiminin zorla yok ettiği çocuklarını bulmak için Plaza Del Mayo meydanında toplanan annelerden esinlenen gruba katılanların sayısı zaman geçtikçe binleri bulmuştu.

13 Mart 1999'de polisin sert müdahaleleri nedeniyle oturma eylemlerine ara veren grup on yıl sonra 31 Ocak 2009'da yeniden biraraya gelmeye başladı.

Bugün itibariyle 400'üncü buluşmalarını gerçekleştiren ailelerin başlıca talepleri kayıpların devlet arşivlerinde kayıtlı akıbetlerinin açıklanması, faillerin yargılanması, Türk Ceza Kanunu'nda zorla kaybetme suçunun insanlığa karşı suç kapsamında zaman aşımına uğramayacak şekilde düzenlenmesi ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Gözaltında Kayıplar Sözleşmesi'ni imzalamasıdır.

KOCAELİ VE SAKARYA'DAKİ BAŞÖRTÜSÜ EYLEMLERİ 380. HAFTA

Cumartesi Annelerinin eylemlerine benzer uzun soluklu bir başka eylem de başörtüsü mağdurlarının düzenlediği eylemdir. Ankara, Sakarya, Van gibi birçok ilin yanı sıra, Antalya'daki, bazı Sivil Toplum Örgütleri de bir araya gelerek ortak bir platform oluşturmuş ve her cumartesi bazıları ise her ayın ilk cumartesi günü yasağı basın açıklamaları ile  protesto ediyor.

Özellikle Sakarya ve Kocaeli'de 2005 yılından bu yana 8 yıldır her cumartesi günü düzenlenen eylemler 380. haftayı geride bırakmış durumda.

Sakarya ve Kocaleli İnanç Platformları tarafından her cumartesi günü düzenlenmeye çalışılan eylemlerde başörtüsünün bir hak olduğu ve hiçbir yerde kısıtlanamayacağı belirtiliyor, Müslüman kadının ellerinden alınan haklarının iade edilmesi talep ediliyor. Dünya Bülteni

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com