Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Evlerde kalan Suriyeliler kampa alınıyor

Evlerde kalan Suriyeliler kampa alınıyor

Gaziantep'li vatandaşları isyan noktasına getiren Suriyeli sığınmacılar problemi ortadan kalkıyor.

Giriş Tarihi: 11 Temmuz 2014 Cuma 10:15
Evlerde kalan Suriyeliler kampa alınıyor

Kent merkezindeki evlerde kalan Suriyeliler’den 20 bin kişi için İslahiye ilçesinde çadır kent kurulacağını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, taşımanın en kısa zamanda yapılacağını söyledi.

 Kentte son aylarda Suriyeli sığınmacıların karıştığı gasp ve taciz olaylarının artması üzerine vatandaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e her gittiği programda adeta şikayet yağmurunda bulunuyordu.

Şahin, Suriye'de 4'üncü yılına giren iç savaşın sınıra yakın olması nedeniyle Gaziantep'i çok etkilediğini kaydetti. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente gelen sığınmacıların yüzde 80'ininin kayıt altına alındığını hatırlatan Şahin, "Şehrimizdeki mülteci sayısının yaklaşık 220 bin olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

Sığınmacıların bir bölümünün çadır ve konteyner kentlerde barındığını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Kampların kendi içinde çalışan iyi bir model olduğunu düşünüyorum. Sağlıktan güvenliğe kadar sistem çalışıyor ancak şehrin içine dönüp baktığımızda her kesimden insanlar var. Dolayısıyla bunların her birinin kente yansıması farklı oluyor. Ekonomik olarak güçlü olanların sistemin içine girmesi daha yönetilebilir bir konu. Özellikle sosyal yardıma muhtaç, mağdur, yaşlı, engelli, çocuk ve kadınların desteğe ihtiyacı var. Bu grupta olanların kendi vatandaşlarımızın yaşam kalitesini etkilediğine şahit oluyoruz. Dolayısıyla bunların bir kampa yerleştirilmesi noktasında gerekli girişimde bulunduk."

Konuyla ilgili İslahiye ilçesine çadır kent kurulmasına karar verildiğini anımsatan Şahin, evlerde barınan 20 bin kişinin önümüzdeki günlerde kampa yerleştireceğini ifade etti.

İnsanlarımızın şikayetlerine neden olan bu sorunun bir bölümü giderileceğine inandığın anlatan Şahin, "Tüm stratejimizi vatandaşımızı memnun etmek üzerine hazırlıyoruz" şeklinde konuştu.

Fatma Şahin, kamplarda daha rahat yaşayacak olan bu misafirlerin yeniden kente dönüş yapmak istemeyeceğini belirtti.

Kentte yaşayan yaklaşık 220 bin Suriyeli'nin belediyelere maddi anlamda yük getirdiğini dile getiren Şahin, "Aslında bu büyük bir hizmet. Bunun nasıl yönetileceği konusunda adım atılması gerekiyor. Aynı kaynakla daha fazla insana aynı hizmeti sunmak uzun vadede zor gözüküyor. Bunu başarmak için kaynakların artması lazım. İhtiyaçlarımızın karşılanması amacıyla Gaziantep Valiliği aracılığıyla İçişleri Bakanlığına talepte bulunduk" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com