Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye EVET dediği için kara listeye alındı

EVET dediği için kara listeye alındı

Giriş Tarihi: 22 Eylül 2010 Çarşamba 11:48
EVET dediği için kara listeye alındı
Kürt halkının ünlü şairi Yılmaz Odabaşı, 12 Eylülde yapılan referandumda ‘evet’ dediği için CHP ve BDP’den veto yedi. Odabaşı, CHP’li belediyelerin kendisini festivallere çağırmama kararı aldıklarını söyledi.

Hatice Yaşarın haberi

12 Eylül’deki referandumda “Evet” oyu verdiği için iş makineleri yakılan Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk’ten sonra, şair ve yazar Yılmaz Odabaşı da “Evet” dediği için hedef haline geldi.

Yüzlerce tehdit e-mail’i aldığını belirten Odabaşı’na CHP’liler de tepki gösterdi. CHP’li belediyeler Odabaşı’nı festivallere davet etmeme kararı aldı. Çatışmaların en yoğun olduğu 1990’lı yıllarda Diyarbakır’da Gündem gazetesi muhabirliği de yapan Odabaşı, başından geçenleri star’a anlattı:

HAYATI İŞKENCE VE HAPİSLERDE GEÇTİ

Gelen maillere inanamazsınız. Ben hayatını işkencelerde, cezaevlerinde geçirmiş bir insanım. Düşüncemi açıkladığım için bunlara maruz kalmamam gerekiyor. Hakarete, tehdide varmasını anlamıyorum. BDP’lilerin yanı sıra CHP’li belediyeler de‘evet’ dediğim için beni festivallere çağırmama kararı almış” dedi.

DARBECİLERE SUÇ DUYURUSU

Yılmaz Odabaşı da Kenan Evren’in yargılanması için suç duyurusunda bulunan isimler arasına katıldı.

Fırsatçı ithamına anlamlı cevap

Yılmaz Odabaşı en son Doğan Durgun takma adıyla Günlük gazetesinde çıkan bir yazıda hakarete maruz kaldı. Söz konusu yazıda Odabaşı, “Evet” dediği için ‘fırsat düşkünlüğü’yle ve “duruşu olmamak”la itham edildi. Odabaşı ise bu suçlamalara karşın, 1996’da “HADEP’e yapılanlar barbarlıktır” dediği için Ankara’da yargılandığını, duruşmalara tek başına gidip geldiğini ve davanın akıbetinin sorulmak bir yana haber bile yapılmadığını söyledi. Şair Yılmaz Odabaşı, “Günlük Gazetesi, benim için ‘fırsat düşkünü’ diye yazı yazılmasına -sırf referanduma evet dediğim için- müsamaha gösteriyor.  Hangi fırsat; nerede, nasıl bir fırsat? Kürtler için, sizler için (de) ömrümce yaşadığım yoksulluklar, işkenceler, yargılanmalar ve mahkumiyetler miydi fırsat? Pek çoğu Kürtler için kapattığım 15 dosya mı?” diye sordu.

Star

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com