Advert
Advert
Advert

Esnafın borcuna taksit müjdesi

Esnafın borcuna taksit müjdesi
Esnafın borcuna taksit müjdesi

Daha önce basında yer alan 'borçlu esnafa haciz geleceğine' yönelik haberlerin aksine, borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olanların bu borçlarının 36 aya kadar tecil ve taksitlendirilebilmesine imkan sağlanacak.

SGK Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, kuruma borçlu, eski adıyla  Bağ-Kur'lu (4-B statüsünde) sigortalı sayısının 3 milyon 239 bin kişi olduğu, bu  sigortalılardan 962 bininin hiç borcunun bulunmadığı, 1 milyon 54 bininin ise 2  bin TL'nin altında olmak üzere az miktarda borcu olduğu bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Geriye kalan 1 milyon 223 bin sigortalımız içerisinde 2006 yılında 5458  sayılı kanunla ve 2008 yılında 5763 ve 5797 sayılı kanunlarla getirilen borç yapılandırmaları devam etmekte olan sigortalılar vardır. Ayrıca 5510 sayılı kanunla getirilen imkanla, 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla 5 yılın üzerinde borcu olup, borç olan döneme ilişkin sigortalılıkların durdurulması yönünde sosyal güvenlik il/merkez müdürlüklerimizde işlem yapılan sigortalılar da bulunmaktadır.

Bu sigortalılarımızın borç yapılandırmaları devam ettiğinden ve 5 yılın üzerinde  borcu bulunanlara ilişkin 5510 sayılı kanunla getirilen düzenleme dolayısıyla  herhangi bir işlem yapılması söz konusu değildir."

YENİ ÇALIŞMA BAŞLATILDI

SGK açıklamasında, borç yapılandırması olmayan veya 5 yıldan az borcu olan sigortalılar yönünden de bu borçların 36 aya kadar tecil ve  taksitlendirilebilmesine imkan sağlanması yönünde daha öncesinde olmayan çalışma yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Ayrıca bu durumdaki sigortalılarımıza borçlarının süresi ve miktarı ile  bu borçlarını 36 aya kadar taksitler halinde ödeyebilecekleri konusunda  bilgilendirme amacıyla yazılar gönderilmesi için çalışma yapılmaktadır" denildi.

hürriyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır