Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Eskiyen elektronik cihazlarınızı atmayın

Eskiyen elektronik cihazlarınızı atmayın

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2011 Salı 09:24
Eskiyen elektronik cihazlarınızı atmayın

Eskiyen elektronik cihazlarınızı atmayın

Her yeni model çıktığında elimizdeki cihazı değiştiriyoruz. Peki eskiyen bu elektronik cihazları ne yapıyorsunuz?

Günümüzde birçoğumuzun evi bilgisayar ve çevre birimleri, MP3 oynatıcı, oyun konsolları, DVD oynatıcılar, ses sistemleri ile sayısız dijital cihaz gibi elektronik cihazlarla donatılmıştır.
 

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, elektronik cihazlarınızı çöpe atmamanız için birçok neden var. Elinizdeki cihazlar son 10 yıl içinde alındıysa muhtemelen bunlar yenilenmiştir ya da yenilerin teknolojisi kıyaslanmayacak yükselmiştir. Ancak, elinizdeki cihaz babanızdan kalma bir yadigar ise bunu kesinlikle çöpe atmamalısınız. Eğer atarsanız, plastik, metal ve cam gibi değerli kaynakları çöpe atmış olursunuz. Aynı zamanda bunları çöpe attığınızda potansiyel olarak zehirli malzemeleri de toprağa gönderiyorsunuz. Kurşun, civa ve diğer maddeler eski monitörlerden ve devrelerden havaya ve yere, suya karışıyor ve insanların sağlığını etkiliyor. Günümüzde bir çok ülkede belirli elektronik bileşenler zehirli atık olarak kabul ediliyor.

 

Eskiyen bilgisayarınızı çöpe atmayacaksanız, önünüzde iki seçeneğiniz var; yeniden kullanmak ya da geri dönüşüm. Eğer cihazınız çalışır durumdaysa, yeniden kullanmak daha iyi bir seçenektir. Yenileme geri dönüşümden daha kolaydır. Geri dönüşümde ise yüksek miktarda enerji kullanıyor. Çalışan bir elektronik cihazı yeniden kullanım için bağışlayabilirsiniz veya takas edebilirsiniz. Eğer çalışmayan eski bir bilgisayarınız, tarayıcınız varsa, bunları sadece üzerindeki çalışır durumdaki yedek parçaları için satın almak isteyen kişilere satabilirsiniz.

 

Eğer kırılmış, oldukça eski parçalara sahip bir elektronik cihazınız varsa, bunlardan en az çabayla kurtulmanın yolu ise geri dönüşümdür. Elektronik cihazların geri dönüşümü çok yeni bir endüstridir ve bu noktada merkezileşmekten uzaktır. İnsanlar artık eskimiş elektronik cihazlarını çöpe atmayı bırakmalıdır. Günümüzde dünyada birçok elektronik eşya üreticisi ve perakendecisi eski cihazlarınızı kolayca yeniden dönüştüren ürün programları kurmuştur.

 

ZAMAN
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com