Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Eski köy sohbetleri parklarda devam ediyor

Eski köy sohbetleri parklarda devam ediyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı köylerde eskiden köy odaları ve köy meydanlarında yapılan sohbetler şimdilerde ise, ilçe merkezindeki parklarda devam ediyor.

Giriş Tarihi: 25 Mayıs 2014 Pazar 15:03
Eski köy sohbetleri parklarda devam ediyor

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı köylerde eskiden köy odaları ve köy meydanlarında kurulan divanlarda yapılan sohbetlere yaşlı vatandaşlar ilçedeki parklarda devam ediyor.

Kızıltepe ilçesine bağlı birçok köyden çeşitli nedenlerden dolayı Kızıltepe merkeze göç eden yaşlılar eski anılarını tazelemek için çarşı merkezindeki parklarda bir araya gelip sohbet ederek vakit geçiriyor.

 Köylerdeki sohbetlerin tadının bir başka olduğunu söyleyen yaşlılar, eskiden köy odaları ve köy meydanında sohbet ile birlikte alışveriş yaptıklarını söylediler.

“Nerede o eski köy sohbetleri.” diyen Halil Yalçınkaya, “Eskiden Kış’ın ısınmak için her akşam kucağımızda bir bağ odunla köy odasına gidiyorduk. Bir akşam birisi köy odasına gelmediği takdirde soruşturuyorduk. Köy odasında acı kahve (Mırra) içiyorduk. Denbejler bize sıtran söylüyorlardı. Köy odalarını taziye olarak da kullanıyorduk. Birbirimizle yardımlaşıyorduk. Birinin bir yakını vefat ettiğinde bütün köylüler herkes elinden geldiği kadar yardımda bulunup aldığı çay kahve olsun köy odasına getiriyordu. Birisi çocuğunu evlendirdiğinde ise gene aynı yardımlaşma vardı. Şimdi ise evde sıkılıyoruz. Artık baba oğul birbirini ziyaret etmiyor nerde o eski köy sohbetleri şimdi ise Sıkıntımızı gidermek için parklarda yaşıtlarımızla vaktimizi geçirmeye çalışıyoruz.”diye konuştu.

Vakitlerini geçirmek için yaşıtlarıyla parka geldiklerini söyleyen  Hüseyin Gümüş ise,“ Eski köy odaları ve duvar diplerindeki gölgeliklerde yapılan sohbetlerin tadı bir başka oluyordu. Bir sıkıntısı olan alışveriş ihtiyacı olan yani kime ne lazımsa gündüzleri köy meydanında akşamları ise köy odasında toplanıyorduk. O zaman fakirlik vardı ama gönlümüz rahattı. Şimdi ise artık bizden bir iş gelmiyor.  Nasıl ki yaşlılar huzur evinde bir arada yaşıyorsa biz de günlük yaşantımızı yaşıtlarımızla sabah parka gelip akşama kadar vaktimizi geçirmeye çalışıyoruz. Namaz vakti ezan okunduğu zaman camiye gidip namazımızı kıldıktan sonra tekrar parka gelip toplanıyoruz.” dedi.(Mehmet Aslan-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da mühimmat ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com