Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Magazin Esed Halep'te saldırılara başladı

Esed Halep'te saldırılara başladı

Halep'te saldırıya hazırlanan Esad güçleri bugün harekete geçti. Kent tanklarla vurulmaya başlandı

Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2012 Cumartesi 11:27
Esed Halep'te saldırılara başladı

Halep'e tanklar, havan topları ve helikopterlerle saldırı başladı.

Suriye ordusu, günlerdir Halep sınırına yaptığı tank ve asker sevkiyatının ardından, bugün erken saatlerde Halep'e saldırıya başladı. Halep'in merkez mahallelerinden Selahaddin ve Sukkeri'ye ağır silah ve tanklarla başlattığı saldırıda ilk belirlemelere göre Özgür Suriye Ordusu'ndan 2 kişi can verdi.

Suriye'nin Halep kentine sevk edilen tanklardan 10 tanesi kente girdi ve Selahattin bölgesinde havan toplarıyla ateş açılmaya başlandı. Sukkeri bölgesinde de ayrıca yoğun çatışmalar başladı ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı 2 kişinin öldüğü öğrenildi.

Bugün Halep'te şiddetli çatışmaların yaşanması bekleniyor ve ÖSO da saldırılara karşı hazırlıklarını sürdürüyordu.

Suriye ordusu top ve tank saldırılarının yanı sıra helikopterler de kullanıyor.

Dün, Suriye askerlerinin Halep'e savaş uçakları ve tanklarla büyük bir saldırı hazırlığında olduğu ileri sürülmüştü. Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi de Suriye ordusunun Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankın Halep'e doğru sevk edildiğini belirtmişti.

Özgür Suriye Ordusu'na destek amacıyla şehir dışından ise binin üzerinde muhalif, Halep'e geldi. Halep'te ilk kez Suriye ordusu ile silahlı muhalifler, bir şehir savaşında karşı karşıya gelmiş oluyor.

Halep'in hemen dışında, Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Abdunnasır, dünden beri şehrin içindeki isyancılarla iletişim kuramadıklarını söylüyor: ''Suriye rejimi, bütüm iletişim yollarımızı kapadı. Şehirdeki isyancı birliklerle internet veya telefon bağlantımız yok.''

Ülkedeki birçok basın kuruluşu gibi Beşşar Esad'a bağlı olan El-Vatan gazetesi de Halep'teki savaşı ''Bütün savaşların anası'' başlığıyla duyurdu.

Özgür Suriye Ordusu geçen hafta Halep'i kısmen ele geçirmiş olsa da, Suriye rejimi şehrin etrafını hâlâ kontrol ediyor ve önemli mevkilerde kontrol noktalarına sahip. Özgür Suriye Ordusu ise şehir merkezine giden ana yolları kesmesi sayesinde sadece şehir merkezinde tutunabiliyor.

Taraflar arasındaki eşitsiz güç dağılımına rağmen, Özgür Suriye Ordusu savaşçıları, mücadeleyi kazanacaklarından emin. Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Ebu Ahmed, ''Rejim büyük şehirleri ve askeri üsleri hâlâ elinde tutuyor. Ama buralardaki kontrolü de giderek azalıyor.'' şeklinde konuşuyor.

Dunyabulteni.net

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Bu çocukları kim kurtaracak?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com