Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Ertekin: Türkiye ve ABD’nin işbirliği bizleri sevindirecektir

Ertekin: Türkiye ve ABD’nin işbirliği bizleri sevindirecektir

Amerika Birleşik Devletleri Adana Konsolosu John Espinoza, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E.Sabri Ertekin’i makamında ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2013 Salı 15:24
Ertekin: Türkiye ve ABD’nin işbirliği bizleri sevindirecektir

Ziyarette konuşan Başkan Ertekin, “Türkiye ve ABD, Suriye’de yaşanan iç karışıklılığın önlenmesi için işbirliği yaparsa bu durum bizleri sevindirecektir” dedi.

Şanlıurfa’nın ticari ve ekonomik potansiyelleri hakkında Başkan Ertekin’den bilgi alan ABD Adana Konsolosu John Espinoza, ABD ve Türkiye arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Konsolos John Espinoza, “Türkiye bizim için önemli bir ülke ve önemli bir müttefik, işbirliği için her zaman girişimlerimiz olmuştur bundan sonra da olacaktır. Bölgede barış için gösterdiği iyi niyeti görüyoruz. Bu da bizleri mutlu ediyor.” dedi.

Başkan Ertekin ise Şanlıurfa’nın çok büyük potansiyel barındırdığını ve çok güvenli bir il olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, tarım,  hayvancılık, enerji, ticari ve turizm konusunda detaylı bilgiler paylaştı.  Başkan Ertekin şöyle devam etti: “Tarım ürünleri konusunda çok büyük bir potansiyel var. GAP ile birlikte yaklaşık 960 bin hektar sulanabilir bir araziye sahip olacağız. Bu Türkiye’nin tüm sulanabilen arazinin yüzde 20’si demektir. Tarım ürünleri arasında mısır, pamuk, buğday gibi ürünler yetişiyor ve bu ürünlerde Türkiye sıralamalarında önlerdeyiz. Ayrıca seralarımız var, meyve, sebze yetişiyor, bunların yanı sıra hayvancılık da çok iyi bir yatırım alanı, ilimizde büyük bir besi çiftliği ve süt işleme tesisleri mevcut. Güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları konusunda ilimiz çok ciddi bir yatırım alanı konumunda. İlimiz, turizmde de büyük potansiyel barındırıyor. Göbeklitepe 11500 yıllık bir geçmişe sahip. Hz.Âdem ve Havva’nın burada yaşadığına inanılıyor, yani insanların atası burada yaşamış, burası herkesin vatanı, tüm insanların anne ve babasının yeridir. Ayrıca 11 peygamber burada yaşamış Hz. İsa da burayı kutsamıştır. Dolayısıyla tüm inançlarda kutsal bir kent konumunda olan Şanlıurfa da ciddi bir turizm potansiyeli var. Yapacağınız her türlü işbirliğinde elimizden gelen desteği size sunabiliriz.

“Ayrıca Türkiye ve ABD, Suriye’de yaşanan iç karışıklılığın önlenmesi için işbirliği yaparsa bu durum bizleri daha da sevindirecektir. Türkiye’nin zaten ABD ile hem iyi ilişkileri hem de işbirliği var, ABD Türkiye için güvenilir bir partner, işbirliğini arttırıp milletin güvenini boşa çıkarmamalıdır. Mesela Suriye hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan ederek kapatmalı ve bu durumu sağlamak için yaptırım uygulamalı. Kısaca risk alabilmelidir. Biz ABD’den bunu bekliyoruz.”

“Şu anda Müslümanlar için yanlış bir kanaat var, sanki tüm Müslümanlar teröristmiş gibi lanse ediliyor, bu durum hiç de öyle değil, bu kanaati oluşturanları kınıyoruz. Bakınız Müslüman kelimesinin kelime anlamı Selametliktir, emniyettir. Bu yönden bakılırsa gerçek Müslümanlığın terörizmle bağdaştırılmasının doğru olmadığı görülüyor. Gerçek Müslümanlığı yansıtan örnekler göz önüne alınmalı radikallere göre karar verilmemeli, Amerika’da da aşırılar var, haksız yere insanları öldürüyorlar. Bizlerin en büyük temennisi bölgemizde akan kanın durması. Bunun için de doğru adım atmak lazım. Doğru ne ise bunu yapmalı gerekirse Amerika küçücük de olsa risk almalı kanı durdurmalıdır. Böyle yaparsa kendilerine güven artar aksi takdirde bir işe aramadıkları kanaati hasıl olur” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com