Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Ertekin; Pamuk ipliği üreticileri mücadel etmeliler

Ertekin; Pamuk ipliği üreticileri mücadel etmeliler

Giriş Tarihi: 5 Temmuz 2011 Salı 17:24
Ertekin; Pamuk ipliği üreticileri mücadel etmeliler

Ertekin; Pamuk ipliği üreticileri piyasa ile mücadele edebilmeli

 

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E.Sabri Ertekin Şanlıurfa’da Pamuk ipliği üreticilerinin ithal iplik karşısında yaşadığı sıkıntıların giderilmesi hususunda yetkili mercilere yazı gönderdi.

 

ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin Şanlıurfa’nın pamuğa dayalı tekstil sanayisinde cazibe merkezi olduğunu ve bu olgu’nun Suriye’den gelen ithal iplikle gölgelendiğini,  işletmelerin haksız rekabetle karşı karşıya kaldığını vurgulayarak bu durumun neden olduğu sorunların giderilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Devlet Bakanları Hayati Yazıcı, Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı ve Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız’a bir yazı göndererek sorunlara çözüm bulunması için talepte bulundu.

                                                                                                 

 

Başkan Ertekin göndermiş olduğu yazıda şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’deki pamuk üretiminin yarıya yakını ilimizde gerçekleşmektedir. Özellikle pamuğa dayalı tekstil sanayi yatırımları açısından Şanlıurfa cazibe merkezidir. GAP’ın başkenti konumunda bulunan ilimizde 21 adet pamuk ipliği fabrikası bulunmaktadır. Genellikle Suriye’ye dışarıdan gelen ve orada Suriye malıymış gibi gösterilen iplik ülkemize ithal edilmektedir.  Uygulanan antidamping böylece delinmektedir. Gelen ucuz ithal iplikle, pamuk fiyatlarının yüksekliği nedeniyle maliyeti yükselen yerli ipliğimiz rekabet edememekte bu nedenle 12 adet iplik fabrikamız faaliyetini sürdürememektedir. Bu da istihdam kaybına yol açmaktadır. Pamuk ipliği üreticilerimizin piyasa ile mücadele edebilmelerinin, ürünlerini değerlendirebilmelerinin sağlanması yönünde çözüm üretilmesi hususunu takdirlerinize arz eder, saygılar sunarım” dedi.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com