Advert
Advert
Advert

Ertekin; Güneş enerjisi de unutulmasın

Ertekin; Güneş enerjisi de unutulmasın
Ertekin; Güneş enerjisi de unutulmasın

ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin’den Yenilenebilir Enerji Kanunu ile ilgili açıklama

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı E. Sabri Ertekin, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda Değişiklik Yapan Kanun ile ilgili bir açıklama yaptı.

Yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik üretiminin teşvikini amaçlayan, elektrik enerjisine yönelik kaynak alanlarının, ilgili kurum ve kuruluşların görüşü alınarak belirlenmesi, derecelendirilmesi ile kullanılmasına ilişkin usul ve esasların yönetmelikle belirleneceği Kanunun Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra konuyla ilgili bir açıklama da ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin’den geldi. Şanlıurfa'da yıllık 3 bin saat güneş günü bulunduğunu hatırlatan Başkan Ertekin yapılacak yatırımlarla, yenilenebilir enerji konusunda yerli sanayinin gelişmesini beklediğini aktardı. Ayrıca güneş enerjisi yatırımında yerli ürünlerin kullanılması durumunda 6,7 dolar sent’e kadar ilave teşvik verilebileceğini de ifade eden Ertekin yatırımcıları bilgi edinmeleri ve bu konuda yatırım yapmaları için hazırlık yapmaya davet etti.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten gerçek ve tüzel kişiler için ihtiyaçlarının üzerinde ürettikleri elektriği dağıtım sistemine vermeleri halinde, belirlenen alım fiyatlarından 10 yıl süreyle faydalanabilecek.

Ayrıca;

TBMM Genel Kurulu'ndan ocak ayı başında kabul edilen, Yenilenebilir Enerji Kanunu ile güneş enerjisiyle üretilen elektriğin kilovat saatine (kwh) 13,3 dolar sent teşvik veriliyor.

Buna göre, Yenilenebilir Enerji Kaynakları’ndan (YEK) elektrik üreten tesisler için ''YEK destekleme mekanizmasında'' belirlenen fiyatlar şöyle:

—Hidroelektrik üretim tesisi için 7,3 dolar sent

—Rüzgâr enerjisine dayalı üretim tesisi için 7,3 dolar sent

—Jeotermal enerjisine dayalı üretim tesisi için 10,5 dolar sent

—Biokütleye dayalı üretim tesisi için (çöp gazı dâhil) 13,3 dolar sent

—Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi için 13,3 dolar sent olarak belirlendi. Güneş enerjisi yatırımında yerli ürünlerin kullanılması durumunda 6,7 dolar sent’e kadar ilave teşvik verilebilecek.

Kanunun yürürlüğe girdiği 18 Mayıs 2005 tarihinden 31 Aralık 2015 tarihine kadar işletmeye girmiş ya da girecek YEK destekleme mekanizmasına tabi üretim lisansı sahipleri için bu fiyatlar, 10 yıl süreyle uygulanacak. 31 Aralık 2015 tarihinde itibaren işletmeye girecek olan yenilenebilir enerji kaynağı üretim tesisleri için uygulanacak fiyatlar, bu fiyatları geçmeyecek şekilde Bakanlar Kurulunca belirlenecek. Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi ile birlikte yenilenebilir olmayan diğer enerji kaynaklarını kullanarak enerji üreten Hibrit üretim tesisleri de bu destekleme kapsamında olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle