Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık "Erken teşhis ile Lenfoma'nın tedavisi mümkün"

"Erken teşhis ile Lenfoma'nın tedavisi mümkün"

Dünya Lenfoma Günü nedeniyle açıklamada bulunan Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, Lenfoma hastalığının erken teşhis ile tedavisi yüksek oranda mümkün bir hastalık olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 15 Eylül 2014 Pazartesi 13:40

15 Eylül Dünya Lenfoma Günü” nedeniyle Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş açıklamada bulundu.

Açıklamasında Lenfoma hastalığı hakkında bilgilendirmede bulunan Akkuş, “Çeşitli alt tiplerden oluşan ve farklı davranış özellikleri gösterebilen bir hastalık grubu olan lenfoma, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilir. Bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar tarım ilaçları, boyalar, böcek öldürücü ilaçlar gibi bazı kimyasal maddelere maruz kalmak ve virüsler sayılabilir. Tedavide, ilaçlar  (kemoterapi), ışınlama (radyoterapi) veya ikisi birlikte kullanılabilir. Uygulanan tedaviye yanıt alınamayan veya iyileştikten sonra tekrarlayan durumlarda yüksek doz kemoterapi eşliğinde kök hücre nakli söz konusudur.” dedi.

Lenfoma hastalığının erken teşhis ile tedavisi yüksek oranda mümkün bir hastalık olduğunu belirten Akkuş, “Bazı lenfoma tipleri ise yavaş seyirlidir ve herhangi bir tedavi gerekmeksizin hasta yalnızca belirli aralıklarla kontrol edilir.  Lenfoma erken teşhis ile tedavisi yüksek oranda mümkün bir hastalıktır. Ancak geç kalınırsa kısa süre içinde ölümcül hale gelebilir. Bu nedenle hastalığın var olup olmadığını bilsek ya da bilmesek dahi sağlıklı ve mutlu yarınlar için mutlaka belirli aralıklarla hekim kontrolünden geçmeliyiz.” ifadelerine yer verdi. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da vicdansızlığın böylesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com