Advert
Advert
Advert

Ergin; Yargı Reformu Şart Oldu

Ergin; Yargı Reformu Şart Oldu
Ergin; Yargı Reformu Şart Oldu

Yargıda gün boyu süren yoğunluk akşam saatlerinde de devam ediyor. HSYK'nın Erzurum'da 4 özel yetkili savcının yetkilerini elden almasından sonra Başbakanlık'ta uzun bir toplantı yapıldı. AK Prati'de hukukçu bakanlar ve milletvekillerinin katıldığı toplantı az önce bitti.

Hükümet adına Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıklama yapıyor. Bakan Ergin "HSYK'nın böyle bir karar alma yetkisi olmadığını belirterek HSYK yargısal görevleri olmayan idari bir kurul olduğunu belirtti. HSYK'nın yetki gaspı yaptığını söyledi. Yargıtay'ın HSYK'nın yaptığını doğru bulmasının hiçbir yasal dayanağı yoktur. Danıştay'ın yaptığı açıklamada yargısal dayanağı olmayan bu tavra katkı vermiştir.

Ergin Erzurum Cumhuriyet savcısı görevini sürdürürken HSYK'nın aldığı tamamen yargı bağımsızlığına darbe olarak algılanacak bir uygulama yapmış. Görevden alma diğer savcı ve hakimler için gözdağı niteliğindedir. HSYK  yargı sistemini kaosa sürükleyecek bir yetki gaspı yapmıştır. Savcıların yaptıkları işlemlerin yetkileri sınırı içinde kaldığı mahkeme tarafından kabul edilmiştir. HSYK tarfaından alınan karar ve yapılan açıklamalar Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar, anayasa hukuka ve vicdana göre hüküm verirler. HSYK genelge emir  tavsiye ve telkinde bulunamaz kuralına rağmen yargısal süreçle ilgili müdahalede bulunmuştur.

 Ergin, bu şartlar altında sorgulama ve yargılama yapmak son derece zorlaştırılmıştır. HSYK'nın yargıya yaptığı bu müdahaleden sonra yargı bağımsızlığına ilişkin düzenlemelerin biran önce yapılmasını zaruri görmüştür. Adalet Bakanlığı olarak bundan sonraki süreçte de yargı bağımsızlığına yapılan müdaheleye karşı tavrını açıkça ortaya koymaya devam edecektir."

haber7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı