Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Erdoğan'ın 'kimlik' önerisine BDP'den tam destek

Erdoğan'ın 'kimlik' önerisine BDP'den tam destek

Yeni anayasada ‘Kimlik' konusunda ‘Türk milleti' mi olacak, ‘Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı' mı olacak ya da Kürt milliyeti anayasaya girecek mi tartışmaları sürerken Başbakan Erdoğan'ın çözüm önerisine BDP'den tam destek geldi.

Giriş Tarihi: 26 Ocak 2013 Cumartesi 22:13
Erdoğan'ın 'kimlik' önerisine BDP'den tam destek

Dün bir televizyon programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, ‘Yeni anayasada teklifimiz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı adı altında toplanmak. Türk, Kürt, Çerkez, Laz herkes TC vatandaşı olsun.  Çünkü gruplar arasında anlaşmazlıklar oluyor. Eğer TC vatandaşlığı dersek kimsenin şikayeti olmaz. Ben ‘Türkiyeliyim' dediğim için yargılandım. ABD ve Almanya'da böyle bir durum yok. Benim bu ifademi sol ve komünist jargon olarak kullanmakla ifade ettiler. Ne alakası var. Ben bu memleketin evladıyım. Ne far keder' sözü Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak programında da tartışıldı.

Programın konukları arasında olan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Erdoğanın açıklamalarına tam destek verdi.

BDP'DEN TAM DESTEK

Baluken  ‘Sayın Başbakanın bu sorunun çözümünde cesur çıkışları oldu. Örneğin bu (İmralı) sürecinin başlaması ve devamıyla ilgili bu yaklaşımı biz rahmetli Özal döneminde görmüştük. Rahmetli Erbakan'da da böyle bir eğilim vardı. Ama bunları tartışma ortamı yoktu o zaman. Sayın Erdoğan'ın bu sözleri oldukça önemli. Sürece güç katacaktır. Halkımızın da tabularını aşmaları konusunda rahatlatacak. Bir etnik unsuru öne çıkaran anayasayı sorunların kaynağı olarak görüyoruz. Biz anayasal düzenleme yapılırken diğer tüm etnik unsurları koruyacak bir düzenleme yapılması tarafındayız. Ya da nötr olarak herhangi bir etnik unsura vurgu yapmayan bir tanımlamadan yanayız. 75 milyonu ortak bir formülizasyonda nasıl buluşturabiliriz diye soruduğumuzda en doğru yanıt ‘Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı' olmalı diyoruz' dedi.

Haber7

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Osman Baydemir HDP’nin yeni parti sözcüsü oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com