Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Erdoğan’dan BM’ye sert bir dille eleştiri

Erdoğan’dan BM’ye sert bir dille eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen yuvarlak masa oturumuna katıldı.Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın kurulmasındaki temel amacın çatışmaların önlenmesi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak BM’nin en büyük başarısızlığını da bu konuda yaşadığına dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi 15:47
Erdoğan’dan BM’ye sert bir dille eleştiri

Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın kurulmasındaki temel amacın çatışmaların önlenmesi olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak BM’nin en büyük başarısızlığını da bu konuda yaşadığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan BM’ye eleştiri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi kapsamında düzenlenen yuvarlak masa oturumuna katıldı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un yönetiminde gerçekleşen ‘Çatışmaların Sona Erdirilmesi ve Önlenmesi İçin Siyasi Liderlik’ konulu yuvarlak masa oturumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet ve hükûmet başkanlarına hitaben bir konuşma yaptı.

Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın bundan 70 yıl önce kurulmasındaki temel amacın insanlığı ölüme, yıkıma ve az gelişmişliğe mahkûm eden çatışmaların önlenmesi olduğunu hatırlatan Erdoğan, BM’nin 70 yıllık tarihine bakınca, en büyük başarısızlığını da bu konuda yaşadığını söyledi.

Bunda en çok da BM Güvenlik Konseyi’nin sorumluluğunun bulunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “6 yıldır devam eden Suriye krizinde bunu çok net bir şekilde gördük, yaşadık. Veto hakkının zaman zaman sorumsuzca kullanımı, maalesef krizlere ve çatışmalara etkin biçimde müdahale edilmesine mani oluyor. Bunun bedelini ise çocuklar, kadınlar, siviller başta olmak üzere tüm dünya ödüyor. Bu konuda herkesin elini vicdanına koyup düşünmesi ve gerekli adımları atması şarttır” diye konuştu.

İnsani krizleri; çevre, kalkınma, çatışma, terör, yoksulluk, altyapı eksikliği gibi diğer sorunların tetiklediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece hastalığın belirtileri olan krizlere değil; aynı zamanda hastalığın kendisine de odaklanmalı, onu ortadan kaldıracak politikalar izlemeliyiz” dedi.

“Dini, mezhepsel ve kültürel farklılıkların istismar edildiğini görüyoruz”

Sorunların diyalogla çözümü için Türkiye’nin birçok ülkeyle başlattığı üçlü iş birliği mekanizmalarının, önümüzdeki dönemde de öncelikleri arasında yer alacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Çatışmalara neden olan saikleri ortadan kaldırmaya odaklanmayı sürdüreceğiz. Bu çerçevede, Türkiye olarak, Birleşmiş Milletler Barışı İnşa Fonu’na 2020 yılına kadar toplam 1 milyon dolar tutarında ilave mali katkıda bulunmayı taahhüt ediyoruz. Son dönemde dini, mezhepsel ve kültürel farklılıkların, çatışmalara temel oluşturacak şekilde, artan biçimde istismar edildiğini görüyoruz. Bu eğilimi önlemek için 2005 yılında İspanya’yla birlikte temelini attığımız Medeniyetler İttifakı girişimine, gerek siyasi, gerekse mali desteğimiz sürecek. Bu vesileyle, tüm Birleşmiş Milletler üyesi ülkeleri ve paydaşları, bu girişimlere daha güçlü destek vermeye davet ediyorum.”

“Bugün burada açıkladığımız taahhütlerin somut adımlara dönüştüğünü gördüğümüz gün, farklı bir geleceğin temellerini atmış olacağız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu çağrı ile tamamladı: “Hepinizi bu oturumda ele alınan taahhütlere destek vermeye, verilen sözlere bağlı kalmaya, gerçek liderliğin gerektirdiği sorumluluğu, dirayeti ve kararlılığı ortaya koymaya davet ediyorum.” (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

ABD’nin YPG’ye verdiği zırhlı araçlarda hülle yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com