Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Erdoğan ustalık döneminde bunları yapacak!

Erdoğan ustalık döneminde bunları yapacak!

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2011 Cuma 17:18
Erdoğan ustalık döneminde bunları yapacak!

Erdoğan ustalık döneminde bunları yapacak

Erdoğan, 61'inci Hükümet'in programını büyük oranda şekillendirdi. Taslağa göre hükümetin bir numaralı gündem maddesi yeni anayasa olacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün AK Parti'de bir araya geldiği kurmaylarıyla 61. Hükümet'in önümüzdeki hafta açıklanması beklenen programını şekillendirdi. 4 yıllık hedeflerin konduğu taslağa göre hükümetin bir numaralı gündem maddesi yeni anayasa olacak.

Taslakta Öne Çıkan Hedefler Şöyle:

13 YIL ZORUNLU EĞİTİM

Hükümetin bir numaralı gündem maddesi, demokratik, özgürlükçü, katılımcı, günün gereklerine uygun, ihtiyaçları karşılayan, halkının dilini yakalayan yeni anayasa olacak.

Yeni anayasada YÖK'ün yapısı yeniden düzenlenecek. YÖK, üniversiteler arasında sadece koordinasyonu sağlayan, denetleyen ve belli alanlarda akreditasyon sağlayan bir kurum haline dönüştürülecek. Gelişmiş üniversitelerin yurtdışında kampus açmaları teşvik edilecek.

Siyasi Partiler Yasası ve seçim yasası yeniden ele alınacak, siyasetin finansmanı ve siyasi etik yasaları yeni anayasa çerçevesinde şekillenecek. Hükümet, uzun mahkeme sürelerine çözüm için adım atacak. İstinaf mahkemeleri faaliyete geçirilecek.

Hakim, savcı ve yardımcı personel sayısı artacak. Adli Tıp Kurumunun kapasitesi yükselecek.

Okul öncesi eğitim ilköğretimle birleşecek. Bütün il ve ilçelerde okul öncesi eğitime önem verilerek yaygınlaştırılacak. Zorunlu eğitim-öğretim 12 yıl değil böylece 13 yıl olacak.

Daha önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği kamu reformu yasası çerçevesinde çalışma yapılacak. Kamu yönetimi kapsamlı bir reforma tabi tutulacak. İşsizlerin nitelik ve becerilerini artırmak amacıyla düzenlenen iş gücü yetiştirme kurslarından her yıl 400 bin işsiz yararlanacak. 2009'da yüzde 23 olan işe yerleştirilme oranı yüzde 40'a çıkarılacak. İŞ- KUR'a kayıtlı her işsiz için bir iş ve meslek danışmanı belirlenecek. n120 bin olan doktor sayısını 130 bine çıkacak.

KÖYDES çerçevesinde köylerin altyapı kurma çalışmalarına hız verilecek. Bunun yanı sıra tüm köylere geniş bant internet erişimi sağlanacak.

Nüfusu 750 binin üzerinde olan şehirler büyükşehir yapılacak. Böylece Türkiye'de 11 il büyükşehir statüsüne kavuşacak. Uygulamaya 2013 yılında geçilmesi planlanıyor.

Sabah

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da mühimmat ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com