Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Erdoğan son anda uyarılmış!

Erdoğan son anda uyarılmış!

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2010 Çarşamba 18:38
Erdoğan son anda uyarılmış!

Erdoğan son anda uyarılmış!

 

Balyoz gibi darbe planlarını hazırlayanları yargıdan kurtaracak önemli bir girişimin son anda engellendiği ortaya çıktı.

Alınan bilgilere göre Milli Savunma Bakanlığının 4 yıl önce Meclise sunduğu harp okullarıyla ilgili tasarıda, darbe seminerlerini meşrulaştıracak hükümler yer aldı. Zamanda yer alan habere göre durumu fark eden AK Partinin asker kökenli vekilleri, Başbakanı bilgilendirerek büyük bir tehlikeyi bertaraf etti.

Camilerin bombalanmasından Türk jetlerinin düşürülmesine, azınlıklara suikasttan öğrencilerin müzede öldürülmesine kadar pek çok kanlı eylemin yer aldığı Balyoz darbe planıyla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Söz konusu plan gibi darbe girişimlerine yasal kılıf hazırlandığı ancak bunun Mecliste son anda engellendiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre 2006da Harp Akademileri Kanunu ile Harp Okulları Kanununda yapılmak istenen değişikliğe, Balyozda yer alan eğitim seminerlerini meşrulaştıracak ifadeler konuldu.

Bunların başında, siyasî, ekonomik ve güncel konulara ilişkin çalışma yapılmasını subaylara görev olarak yükleyen hüküm yer aldı. Düzenlemeyle, eğitim semineri adı altında yapılan bütün işlemler askerliğin parçası olarak görülecek, cuntacılara da dokunulamayacaktı. Milli Savunma Bakanlığının Meclise sunduğu tasarının ayrıntıları AK Partinin asker kökenli milletvekilleri tarafından fark edildi.

Söz konusu isimlerin uyarısı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın talimatıyla, ilgili değişiklik son dakikada tasarıdan çıkarıldı. Balyozcuları yargıdan kurtaracak düzenlemenin Meclisten nasıl döndüğünü Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl ilk kez anlattı. Erdöle göre, kanun çıksaydı, Balyoz darbe planı başta olmak üzere bugün pek çok soruşturma yapılamayacaktı. Suçlamalar için, kanun gereği eğitim çalışması yürütüyoruz denilecekti. Yani yasal kılıf bulunmuş olacaktı.

Askerleri ilgilendiren mevzuat değişikliği Bakanlar Kurulu ve Mecliste genellikle değişikliğe uğramadan kabul ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıların yıllardır jet hızıyla kabul edildiği biliniyor. Darbe planlarının henüz kamuoyunca bilinmediği 2007 seçimleri öncesi Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarının içindeki bir maddenin hangi sonuçları doğuracağı o günlerde dikkat çekmedi. Hükümet tarafından Meclis Başkanlığına gönderilen Harp Akademileri ve Harp Okullarının yapısı ve eğitim modeliyle ilgili tasarı, hükümetten olduğu gibi Milli Savunma Komisyonundan da herhangi bir değişikliğe uğramadan geçti.

Yasa tasarısı içinde yer alan ve Balyoz gibi darbe planlarını yakından ilgilendiren metin ise sonradan fark edildi. AK Parti yönetimi, subay kökenli isimlere askerlerle ilgili yasa değişikliklerini inceleyerek görüşlerini bildirmesini istedi. TBMM Sağlık, Çalışma, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl, askeri doktor olarak yıllarca Silahlı Kuvvetlerde görev yaptı. GATAda da ihtisas yapan Erdöl, tasarıyı okuyunca demokrasi adına tehlikeli olarak gördüğü noktayı yakaladı. Tasarının 3. maddesinin son bendinde şu ibare yer alıyordu: Komutanlık ve karargah subaylığı öğreniminde; çağın dinamik eğitim yapısı içerisinde askeri, siyasi ve ekonomik konulardaki güncel gelişmeler paralelinde öğrenime tabi tutulmuş ve mesleğe yönelik motivasyonları artırılmış subay yetiştirmek...

Askerleri güncel siyasete sokacak düzenlemeyi tehlikeli gören Erdöl, parti yönetimi ve Başbakan Tayyip Erdoğana düşüncelerini aktardı. Başbakan Erdoğanın talimatıyla da söz konusu ibareler yasa metninden çıkarıldı. Yapılan değişikliğin nasıl bir sonuç doğurduğu Balyoz darbe planının deşifre olmasıyla ortaya çıktı. AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, değişikliğin cuntacılara dönük yargı zırhının önüne geçtiği düşüncesinde. Askerlerin görev tanımının anayasa ve yasalarda belirtildiğini, bunun dışına çıkılmasının suç olacağını ifade eden Erdöl, işin vahametinin Balyoz planıyla daha iyi anlaşıldığını hatırlattı. Erdöl, Eğer bu kanun çıksaydı, bugün soruşturulan çok soruşturma yapılamayacaktı. Kanun gereği eğitim yapıyoruz denilecekti. Yani minareye kılıf hazırlanmış olacaktı. şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com