Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Erdoğan onaylandı, Resmi Gazetede yayınlandı-Dokunulmazlıklar nasıl kaldırılacak?

Erdoğan onaylandı, Resmi Gazetede yayınlandı-Dokunulmazlıklar nasıl kaldırılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilliği dokunulmazlıklarıyla ilgili, 6718 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onaylayarak resmi gazetede yayınlandı. Peki, süreç nasıl işleyecek? Dokunulmazlıklar nasıl kaldırılacak? Kaç milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılacak?

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2016 Çarşamba 08:39
Erdoğan onaylandı, Resmi Gazetede yayınlandı-Dokunulmazlıklar nasıl kaldırılacak?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haklarında 667 dosya bulunan 138 milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldıran 6718 sayılı Kanunu onayladı

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin, anayasada değişiklik yapılmasını öngören 6718 sayılı Kanun'u, Anayasa'nın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı kanun, anayasaya geçici madde eklenmesini öngörüyor.

Buna göre, soruşturmaya, soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasa'nın "yasama dokunulmazlığı"nı düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis'in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacak.

Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, yasama dokunulmazlığının kaldırılması istemi hakkındaki dosyalar, 15 gün içinde ilgili mercilere iade edilecek. 

‘Dokunulmazlık kanunu’ Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milletvekilliği dokunulmazlıklarıyla ilgili, anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunu onaylamasının ardından söz konusu kanun değişikliği Resmi Gazete’de de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün milletvekilliği dokunulmazlıklarıyla ilgili, anayasada değişiklik yapılmasını öngören 6718 sayılı Kanunu onayladı. Söz konusu kanun değişikliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında da yer aldı.

Buna göre, 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aşağıdaki geçici madde eklendi:

“Bu maddenin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edildiği tarihte; soruşturmaya veya soruşturma ya da kovuşturma izni vermeye yetkili mercilerden, Cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden; Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasanın 83. maddesinin ikinci fıkrasının birinci cümlesi hükmü uygulanmaz.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde; Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığında, Başbakanlıkta ve Adalet Bakanlığında bulunan yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyalar, gereğinin yapılması amacıyla, yetkili merciine iade edilir.”

"Bu kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe gireceği ve halk oylamasına sunulması halinde oylanır." maddesi de yer aldı. (İLKHA)

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlilik programlarındaki rezalet gündemden düşmüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com