Advert
Advert
Advert

Erdoğan Obama'ya 'Suriye'ye girelim' demiş!

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Suriye’nin Akdeniz’de bir Türk jetini düşürmesi üzerine ABD Başkanı Barack Obama’ya “Suriye’ye girelim” diye bir talepte bulunduğu ancak Obama’nın bu teklifi reddettiği iddia edildi.

Erdoğan Obama'ya 'Suriye'ye girelim' demiş!
Erdoğan Obama'ya 'Suriye'ye girelim' demiş!
DEBKA sitesi, Başbakan Erdoğan’ın, Başkan Obama’yı birkaç defa telefonla arayarak, Türk jetinin düşürülmesinin Suriye’ye saldırı için mükemmel bir fırsat sağladığını kuvvetli bir şekilde savunduğunu, Obama’nın ise, Suriye’de doğrudan bir ABD müdahalesi için henüz zamanın gelmediği yanıtını verdiğini iddia etti.
İsrail’in istihbarat kuruluşlarına yakınlığıyla bilinen DEBKA sitesi, Başbakan Erdoğan’ın, Başkan Obama’yı birkaç defa telefonla arayarak, Türk jetinin düşürülmesi olayının Suriye’ye saldırı için mükemmel bir fırsat sağladığını söylediğini, ancak Obama’nın, bu talebi reddettiğini ileri sürdü.
DEBKA sitesi, askeri ve istihbarat sitesine dayandırdığı haberinde, Washington’un Suriye’nin iktidar rejimine karşı saldırı için bir birleşmeyi görmezden geldiğini ve böyle bir müttefik olma talebinin, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesinin ardından 26 Haziran’da Başbakan Erdoğan’dan geldiğini iddia etti.
Haberde, Erdoğan’ın, Başkan Obama’yı birkaç defa telefonla arayarak, Türk jetinin düşürülmesinin Batı-Müslüman-Arap saldırısı için mükemmel bir fırsat sağladığını kuvvetli bir şekilde savunduğunu Obama’nın ise, Suriye’de doğrudan bir ABD müdahalesi için zamanın henüz gelmediği yanıtını verdiği öne sürüldü.
Obama’nın ayrıca, Suriye’de ABD, İngiltere, Türkiye ve Fransa tarafından yürütülen gizli operasyonların devam etmesi gerektiğini söylediği belirtilen haberde, Erdoğan’ın ise, gizli operasyonların ne Suriye’de dökülen kanı ne de Esad rejimini sonlandırmayacağını, sadece Amerikan ordusunun açık eyleminin, lojistik ve askeri kapasitesinin işe yarayabileceğini ve ABD olmadan Türkiye’nin, kendi kendine ileriye gitmek için zorlanacağını söylediği iddia edildi.
DEBKA ayrıca, bu olayın da ABD başkanıyla yakın dost olmasına karşın Başbakan Erdoğan’ın, Suriye konusunda İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu'nun İran meselesiyle aynı noktada olduğu görüşünü savundu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle