Advert
Advert
Advert

Erdoğan Obama ile Rusya gerginliğini konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından açıklama yapan ABD Başkanı Obama, Sınır ihlali yapan Rusya uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak Türkiye'nin kendini savunma hakkı olduğunu söyledi.

Erdoğan Obama ile Rusya gerginliğini konuştu
Erdoğan Obama ile Rusya gerginliğini konuştu

İklim Zirvesi’ne katılmak için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile 1 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Sınır ihlali yapan Rusya uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan gelişmeler ve Türkiye-Rusya ilişkilerinin ele alındığı görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapıldı.

ABD Başkanı Obama, Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası Türkiye ve Rusya’nın nasıl diyalog kuracağını, gerginliklerin azaltılması ve diplomatik yollarla sorunların çözülmesini ele aldıklarını söyledi.

Obama, Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğuna vurgu yaparak ABD ve NATO’nun, Türkiye'nin kendi hava sahasını savunmasını desteklediğini ifade etti.

Türkiye ve Rusya’nın gerilim düşürmek için çalışması gerektiğini dile getiren Obama, Erdoğan’a da Putin’e de gerilimi arttırmama tavsiyesinde bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin AB ile mülteciler konusunda yaptığı zirveye de değinen Obama, Türkiye’nin mülteci konusunda elinden geleni yaptığını söyledi.

Türkiye'nin Rusya ile tansiyonu düşürmek istediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Rusya’nın saldırılarını eleştirerek, “Bayırbucak'ta DAEŞ yok. Suriye'de verilen mücadelenin detayları üzerinde durduk. Rusya ile yaşananları değerlendirdik. Rusya konusundan diplomasiden yanayız. Tansiyonun düşürülmesinden yanayız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Obama ile yaptığı görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı Ahmet Yıldız da hazır bulundu. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle