Reklamı Geç
Advert
Advert

Erdoğan: Kimse sessiz ve tepkisiz kalmamızı düşünmemeli

İSEDAK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye jetlerinin düşürdüğü Rus uçağıyla ilgili, "Kimse sessiz ve tepkisiz kalmamızı düşünmemeli. Sadece kendi güvenliğimizi ve kardeşliğimizin hukukunu koruyoruz. Kimse bizim egemenlik hakkımızın yok sayılmasını istemesin." dedi.

Erdoğan: Kimse sessiz ve tepkisiz kalmamızı düşünmemeli
Erdoğan: Kimse sessiz ve tepkisiz kalmamızı düşünmemeli

İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 31. Bakanlar Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,“Hiç kimse bizden sınır güvenliğimiz ihlal edilmesine sessiz ve tepkisiz kalmamızı beklemesin.” dedi.

Suriye’deki iç savaşa değinen Erdoğan; “Müslümanlar olarak beka mücadelesi verdiğimiz ağır bir imtihandan geçiyoruz. Komşumuz Suriye'de yaşanan iç savaş beşinci yılına girmek üzere. Muhasebemizi Rabbimize karşı yapmamız gerekir. Hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekmemiz gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Kimse sessiz ve tepkisiz kalmamızı düşünmemeli”

Erdoğan, Türkiye jetlerinin düşürdüğü Rus uçağıyla ilgili ise şöyle konuştu: “Dün sabah saatlerinde hava sahamızı ihlal eden, milliyeti belirsiz iki uçak Yayladağı Hatay bölgesinde, sınır ihlali yapmamaları konusunda, 5 dakika içinde 10 kez ikaz edilmiştir. Askeri makamlarımızın yaptıkları ikazlar üzerine bu uçaklardan biri tekrar Suriye'ye dönerken, diğeri sınır ihlalini sürdürmeye ısrarla devam etmiştir. Bunun üzerine bölgede devriye görevi yapan F16'larımız Türk hava sahası içinde sınır ihlali yapan uçağa ateş açmışlardır. İsabet alarak Suriye tarafına düşen uçağın bazı parçaları da sınırlarımız içine isabet etmiş, bu sebeple 2 vatandaşımız yaralanmıştır. Daha sonra Rus yapımı olan uçağın Rusya Federasyonu'nun açıklamaları sonrası Rusya'ya ait olduğu anlaşılmıştır. Kimse sessiz ve tepkisiz kalmamızı düşünmemeli. Sadece kendi güvenliğimizi ve kardeşliğimizin hukukunu koruyoruz. Kimse bizim egemenlik hakkımızın yok sayılmasını istemesin. Hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz yoktur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Düşen, daha sonradan Rus yapımı olduğu bilinen uçağın Rusya Federasyonu'na ait olduğu bu ülke makamlarının açıklamalarından sonra anlaşılmıştır. Olayın hemen arkasından Türkiye olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve NATO bünyesinde gerekli bilgilendirmeleri süratle yaptık. Şu söyleniyor; Orada DAİŞ'e karşı bulundukları ifade ediliyor. Bir defa Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu Lazkiye ve kuzeyi bu bölgede, DAİŞ terör örgütü yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın" diye konuştu.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1. Uluslararası GAP Entegre Vektör Mücadelesi Kongresi Başladı
1. Uluslararası GAP Entegre Vektör Mücadelesi Kongresi Başladı
Şok operasyonun perde arkası: Gizli arşivi ele geçirildi
Şok operasyonun perde arkası: Gizli arşivi ele geçirildi