Advert
Advert
Advert

Erdoğan karar verdi: Referandum

Erdoğan karar verdi: Referandum
Erdoğan karar verdi: Referandum

bugünse kesin kararını ve izleyecekleri yolu açıkladıHaber 7

Uzun zamandır tartışılan ve son olarak HSKY'nın kriz oluşturan Erzurum savcılarının yetkilerini görevden alması olayından sonra tekrar gündeme gelen Yargı reformu için Başbakan Erdoğan referandumu adres gösterdi.

İspanya'da konuşan Başbakan Erdoğan, yargı reformu için çalışmalarını sürdürdüklerini ve sonucunda muhalefet partilerine sunacaklarını açıkladı. Erdoğan yargı reformuna sıcak bakmayan muhalefet partilerinin tutumlarını devam ettirmesi halinde ise referanduma gitmek için girişimlere başvuracaklarını anlattı.

Erdoğan konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Yargı reformuyla alakalı olarak, bu konuda biz bir konsensüs oluşsun, iktidar, muhalefet, Parlamento içerisindeki tüm siyasi partiler, bu tür anayasa değişikliğini hangi maddelerde nasıl olacaksa bunu birlikte yapmanın arzusu içerisindeyiz.

Tabi şu anda ana muhalefet ve ikinci muhalefet partisinin bu konuya bir desteğinin olmadığını biliyoruz. Bizler iktidar partisi olarak çalışmamızı şu anda sürdürüyoruz. Bu çalışmamızı bir noktaya kavuşturduktan sonra bu adımı yine bütün muhalefet partilerine de bu sürece katkılarının olup olmayacağını kendilerine müzakere etmek suretiyle götüreceğiz. Müzakerede bize katkı verirler veya vermezler. Vermemeleri halinde de bizler Parlamento'ya bunu götürmenin şu anda gayreti ve düşüncesi içerisindeyiz. Parlamento'ya götürdükten sonra da referandum için yeterli sayıyı almamız halinde bunu halka götüreceğiz. 

Şu anda yargı reformu konusunda ülke genelinde siyasi partiler değil, bunun dışında tüm sivil toplum kuruluşları ve halkımız böyle bir beklenti içerisinde. Referandumdan da bu konuda, beklentilere cevap verecek bir sonuç çıkacağına inanıyorum."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!