Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Erdoğan ikinci savaşı başlattı

Erdoğan ikinci savaşı başlattı

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2011 Pazar 11:33
Erdoğan ikinci savaşı başlattı

Türkiye’de sigara tiryakilerinin sayı 2015 yılına kadar 14,8 milyondan 15,6 milyona tırmanacak. Bu tehlikeyi gören hükümet programında sigarayla mücadeleye özel bir önem verecek. Hükümet, sigaraya karşı başlattığı savaşı yeni önlemlerle yoğunlaştırıp 2,3 milyon kişiyi sigaradan kurtarmayı hedefliyor.

Sigaraya olan karşıtlığıyla bilinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümet programında sigarayla mücadeleye önemli yer ayırdı. Sigarayla mücadele çalışmalarının daha da artırılarak etkin hale getirileceği vurgusu yapılan programa göre tiryaki sayımız nüfus artışına rağmen 2015 yılında 13,2 milyon kişiye düşecek.

4 yılda yapılacak çalışmalarla 2,3 milyon kişi ya sigarayı bırakacak ya da sigara tiryakisi olmaktan kurtulacak. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Meclis’te okuyarak startını verdiği hükümet programında toplumun büyük bölümünü yakından ilgilendiren çok kritiksağlıkönlemleri yer aldı.

Sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer madde kullanımlarının azaltılması için risk faktörleriyle etkin mücadele edileceği, sağlıklı beslenmenin yaygınlaştırılması yönünde de çalışmalar yürütüleceği belirtildi. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 15 yaşın üzerinde 54 milyon 850 bin kişi bulunuyor. Bu grup içerisinde sigara içme oranı yüzde 27. Dolayısıyla Türkiye’de 14 milyon 809 bin kişi sigara tiryakisi. Hükümet, bu oranı 2015 yılına kadar yüzde 23’ün altına indirmeyi hedefliyor. Bu hedefin gerçekleştirilebilmesi için önümüzdeki 4 yıllık dönemde yaklaşık 2 milyon 309 bin kişiye sigaranın bıraktırılması ve sigaraya yeni başlayacakların engellenmesi yönünde etkin mücadele verilmesi gerekiyor.

OBEZİTE DE HEDEFTE

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Türkiye’nin en önemli sağlık sorunu” diye ifade ettiği obeziteyle savaş da programa girdi. Hükümet, sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel faaliyeti teşvik ederek obez oranını 4 yılda 2 puan düşürmeyi hedefliyor. Halen obez oranı Türkiye’de yüzde 32 gibi oldukça yüksek bir düzeyde bulunuyor.

BUGÜN GAZETESİ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com