Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Engelliler her alanda yönetime dâhil olmalıdır"

"Engelliler her alanda yönetime dâhil olmalıdır"

Gaziantep Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Engelliler Komisyonu Başkanı, '3 Aralık Dünya Engelliler Günü' nedeniyle yaptığı açıklamada, engellilerin her alanda yönetime dâhil olduğu bir sistem istediklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 3 Aralık 2015 Perşembe 00:08

Engellilerin yönetici olabilmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılması istediklerini belirten Gaziantep Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Engelliler İl Komisyonu Başkanı Mehmet Yıldız, engellilere yönelik tüm önyargıların kırılması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.

Her yıl olduğu gibi ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü farklı etkinliklerle ele aldıklarını belirten Yıldız, “Her insanın bir engelli adayı olduğunu düşünürsek yapılacak çalışmalar daha fazla önem kazanmaktadır.”dedi.

Yıldız, “Ülkemizde son yıllarda güzel gelişmeler olmuştur, ancak bunlar yetmez. Engellilerin yaşam kalitesini arttırmak adına gerek mevzuatta, gerekse günlük yaşamımızda daha çok somut ve insanın hayatına dokunacak çalışmaların arttırılması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Engellilerin önündeki tüm engellerin kalkmasını ve kaldırılmasını istediklerini belirten Yıldız, kamuda 20 binin üzerinde engelli memur boş kontenjanı olduğunu hatırlatarak, hükümetten beklentilerinin Aralık ayı içerisinde boş kontenjanlara atama bekleyen engelli personellerin atanmasını istedi.

Yıldız, engelliler ve engelli memurlar ile ilgili talepleri maddeler halinde şu şekilde sıraladı.

-Özel Eğitim ve Rehabilitasyon hizmeti veren kurum ve kuruluşların her türlü istismardan uzak tutulması için Milli Eğitim’in denetimlerini daha sağlıklı ve sıklıkla yapmasını gerekli görüyoruz.

-Gaziantep’te başta büyükşehir belediyesi olmak üzere tüm belediyelere bağlı özel şirketlerde ve yaptırılan sosyal tesislerde engelli çalıştırma konusunda büyük güçlüklerle karşılaşıldığını görüyoruz. Bu konuda engellilerin o alanlarda bilgi ve becerileri doğrultusunda istihdam edilmeleri için gerekli çalışmaların başlatılmasını istiyoruz.

-Öğretmen çocuklarına sağlanmakta olan parasız yatılı bursluluk kontenjanının engelli kamu çalışanlarının eğitim gören çocukları için de, çocuk sayısına bakılmaksızın parasız yatılı bursluluk sınavı kontenjanları kapsamına alınmasını istiyoruz.

-İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görev yapan özel eğitim ve rehberlikle ilgili müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin alanından biri olması veya kendini gerçekleştirmiş yetkin engelli bireylerden olması, yaşanabilecek sorunların çözümü noktasında daha etkili olacaktır.

-Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını istiyoruz.

-Engellilerin ve 65 yaş üzerindeki vatandaşların, ücretsiz olarak ulaşım imkânlarından faydalanırken halk otobüsü şoförlerinin sergilemiş oldukları yanlış tutum ve davranışları onur kırıcı bir düzeye gelmiştir, bu konudaki rahatsızlık verici sorunumuzun çözüme kavuşması için ilgili birimlerin harekete geçmesini istiyoruz. (İLKHA)                    

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com