Advert
Advert
Advert

En kilolu Kadınlar bizde!

En kilolu Kadınlar bizde!
En kilolu Kadınlar bizde!

Tıp dergisi Lancet'te yayımlanan obezite araştırmasında, Avrupa'daki en kilolu kadınların Türkiye'de olduğu ortaya çıktı. Özellikle bel bölgesindeki yağlanma hastalıklara neden oluyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete itil, şişmanlığın idrar kaçırmanın en önemli nedeni olduğunu söyledi. Lancet Dergisi'ndeki araştırmanın sonuçlan Türk kadını için can sıkıcı gerçeği gözler önüne sererken, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. İsmail Mete itil, şişmanlığın neden olduğu hastalıklardan biri olan idrar kaçırmaya dikkat çekti.

Hastalık belirtisi de olabilir

Son yıllarda şişmanlığın dünyayı tehdit eden önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini, özellikle bel bölgesindeki yağlanmanın başta kalp, şeker ve tansiyon gibi birçok kronik hastalığa yol açtığını hatırlatan Prof. Dr. Itü, ama bütün bunların dışında şişmanlığın kadınlarda çok önemli bir sorun olan idrar kaçırmaya neden olduğunu belirtti. Prof. Dr. İtil, şişmanlık ile artan karın içi basmana çok doğum hikayesi de eklenince idrar kaçırmamanın neredeyse imkansız hale geldiğini ifade etti.

İdrar kaçırmanın pek çok kadının ortak sorunu olduğunu, yapılan çalışmaların, kadınların yüzde 15- 17'sinde bu problemin bulunduğunu ortaya koyduğunu anlatan itil,bu oranın gençlerde yüzde 20- 30, orta yaşlılarda yüzde 30-40, yaşlılarda ise yüzde 40-50 civarında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. itil, idrar kaçırmanın başta beyin veya omurilik tümörü olmak üzere, multipl skleroz, bel fıtığı ve parkinson gibi hastalıkların da belirtisi olabileceğini dile getirerek, hafife alınmaması gereken sorunla ilgili kadınların mutlaka bir uzmanla görüşülmesi gerektiğini ifade etti.

İtil, "Karın içi basıncının artması idrar kaçırma probleminde önemli bir etken. Aşırı şişmanlığın yanı sıra yaşm ilerlemesi, fazla doğum, kronik öksürük ve kabızlık da idrar kaçırmaya neden oluyor. Tedaviyle sonuç alabilmek için kişiye özel bir yol izlenmesi gerekiyor" dedi.

Yeniçağ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle