Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık En kilolu Kadınlar bizde!

En kilolu Kadınlar bizde!

Giriş Tarihi: 8 Mart 2011 Salı 10:25
En kilolu Kadınlar bizde!

Tıp dergisi Lancet'te yayımlanan obezite araştırmasında, Avrupa'daki en kilolu kadınların Türkiye'de olduğu ortaya çıktı. Özellikle bel bölgesindeki yağlanma hastalıklara neden oluyor.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete itil, şişmanlığın idrar kaçırmanın en önemli nedeni olduğunu söyledi. Lancet Dergisi'ndeki araştırmanın sonuçlan Türk kadını için can sıkıcı gerçeği gözler önüne sererken, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. İsmail Mete itil, şişmanlığın neden olduğu hastalıklardan biri olan idrar kaçırmaya dikkat çekti.

Hastalık belirtisi de olabilir

Son yıllarda şişmanlığın dünyayı tehdit eden önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini, özellikle bel bölgesindeki yağlanmanın başta kalp, şeker ve tansiyon gibi birçok kronik hastalığa yol açtığını hatırlatan Prof. Dr. Itü, ama bütün bunların dışında şişmanlığın kadınlarda çok önemli bir sorun olan idrar kaçırmaya neden olduğunu belirtti. Prof. Dr. İtil, şişmanlık ile artan karın içi basmana çok doğum hikayesi de eklenince idrar kaçırmamanın neredeyse imkansız hale geldiğini ifade etti.

İdrar kaçırmanın pek çok kadının ortak sorunu olduğunu, yapılan çalışmaların, kadınların yüzde 15- 17'sinde bu problemin bulunduğunu ortaya koyduğunu anlatan itil,bu oranın gençlerde yüzde 20- 30, orta yaşlılarda yüzde 30-40, yaşlılarda ise yüzde 40-50 civarında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. itil, idrar kaçırmanın başta beyin veya omurilik tümörü olmak üzere, multipl skleroz, bel fıtığı ve parkinson gibi hastalıkların da belirtisi olabileceğini dile getirerek, hafife alınmaması gereken sorunla ilgili kadınların mutlaka bir uzmanla görüşülmesi gerektiğini ifade etti.

İtil, "Karın içi basıncının artması idrar kaçırma probleminde önemli bir etken. Aşırı şişmanlığın yanı sıra yaşm ilerlemesi, fazla doğum, kronik öksürük ve kabızlık da idrar kaçırmaya neden oluyor. Tedaviyle sonuç alabilmek için kişiye özel bir yol izlenmesi gerekiyor" dedi.

Yeniçağ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da vicdansızlığın böylesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com