Advert
Advert
Advert

Emekliye müjdeli haber

2.5 milyon emekliye sabah müjdesi İntibak yasası Bakanlar Kurulundan geçti!

Emekliye müjdeli haber
Emekliye müjdeli haber
Emeklilerin maaşlarında iyileştirme sağlayacak olan intibak yasası, yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu toplantısında imzalandı.
2.5 milyon emekliye ‘intibak’ ve memura sözleşme yasası Meclis’te Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kamuoyunda intibak yasası olarak bilinen taslağın ve Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı taslağının Bakanlar Kurulu’nda kabul edilerek imza altına alındığını bildirdi.
İMZALAR ATILDI
Toplantının ardından basına bilgi veren Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Pek çok kesimi ilgilendiren, çalışanlar arasında “İntibak Yasası” olarak adlandırılan konu hakkında da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, hazırlanan taslağı Bakanlar Kuruluna sunduğunu ifade etti. Arınç, taslağın Bakanlar Kurulunca kabul edilerek imza altına alındığını belirtti.
Arınç açıklamasının devamında ise şu ifadeler kullanıldı: “Yıllardan beri sürüncemede kalan ve hükümetimiz tarafından ele alınarak bir an önce kanunlaştırılmasını istediğimiz, emeklilerin farklı statülerde farklı maaş almaları ve refah payı ödenmemiş kesimlerin intibaklarının yapılarak gelirlerinin artırılması hedeflenmektedir. Bu tasarımızın ana özeti 2000 yılı öncesinde bağlanan malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarının prim ödeme gün sayıları üzerinden ve gelişme payı, yani refah payı da dikkate alınarak yeniden hesaplanması öngörülmektedir. Sayısal olarak bunun 2,5 milyon civarında olduğu biliniyor.
TOPLU GÖRÜŞME DEĞİL TOPLU SÖZLEŞME
"Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız tarafından takdim edilen bir diğer taslak da görüşüldü ve kabul edildi." diyen Arınç, "Bu da 12 Eylül 2010 tarihinde kabul edilen anayasa değişikliğiyle Kamu Görevlileri Sendikalarının artık toplu görüşme değil, toplu sözleşme yapacakları gerçekleştirilmişti. Bunun yasal dayanağını taslak haline getirdiler Sayın Bakanımız takdim ettiler. Bu da imzalandı. Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanun Tasarısı taslağı da TBMM'ye sevk edilmek üzere karar altına alındı.” açıklamasında bulundu.
ÜÇ GRUPTA MAAŞ
Yeni kanunla, 2000 yılı öncesinde emekli olanlar, 2000-2008 yılları arasında emekli olanlar ve 2008'den sonra emekli olanlar olmak üzere üç grup maaşta düzenleme yapılacak.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!