Advert
Advert
Advert

Eliveren dosyasında Üye Hâkimden muhalefet şerhi

Bingöl'ün Genç ilçesinde 1999 yılında PKK' lı diye öldürülen Mehmet ve Yılmaz Eliveren'in 5'inci duruşması Bingöl de görüldü.

Eliveren dosyasında Üye Hâkimden muhalefet şerhi
Eliveren dosyasında Üye Hâkimden muhalefet şerhi

Genç ilçesinde 1999 yılında terörist diye öldürülen Mehmet ve Yılmaz Eliveren’in 5’inci duruşması yapıldı. Mahkeme heyetinden bir üye hâkim, sanıkların tutuklu yargılanmasını talep ederken, Mahkeme heyeti ise tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

Genç ilçesinde PKK'lı oldukları iddiasıyla 17 Nisan 1999’da öldürülen ve yürütülen soruşturma sonucunda sivil oldukları ortaya çıkan Mehmet ve Yılmaz Eliveren’in öldürülmesi olayında, o dönem görevli olan Genç İlçe Emniyet Amiri A.K., komiserler B.G., A.K.Ç., polis memurları M.A., M.Y.  ’Tasarlayarak adam öldürme’, ’Tehdit’ ve ’Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği’ suçlarından yargılanmalarına devam edildi.

5’inci duruşmada, maktullerin avukatı Abdullah Alakuş hazır bulunurken, sanıklar B.G., M.A., M.Y., AK. Ve A.K.ǒ, telekonferans sistemiyle savunmalarının  vereceklerken, bağlantı kurulamadığı için  ifadelerinin alınamadığı belirtildi.

Gizli tanık  talebi


Duruşmada savunma yapan maktullerin avukatı Abdullah Alakuş, gizli tanığın dinlenmesini talep etti. Dosyanın yoğun olmayan bir güne bırakılmasını da talep eden Alakuş, dosya içerisinde çelişkili tutanakların olduğu  gerekçesiyle, sanıkların tutuklu yargılanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanıkların tutuklu yargılanmasının reddine karar vererek, duruşmayı 11 Aralık 2014 tarihine erteledi.
 

Üye Hâkimden muhalefet şerhi


Bingöl Ağır Ceza mahkemesi tarafından oy çokluğuyla alınan ‘tutuksuz yargılanma’ kararına üye hâkim Haşim Tekin tarafından muhalefet şerhi konuldu.
Tekin, karşı oy yazısında sanıkların tutuklu yargılanması için dosyada yeteri kadar somut delilin bulunduğunu belirterek, “Sanıkların üzerine atılı suç bakımından kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut ve tanık beyanlarının dosya içerisinde bulunması, suçun kanunda belirtilen cezası sebebiyle sanıkların kaçma ihtimallerinin bulunması dikkate alınarak tutuklanmamaları yönündeki çoğunluk görüşüne muhalefet etmekteyim.” ifadelerine yer verdiği öğrenildi.  (Nihat Kanat-İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü