Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Elektronik cihazınız mı bozuldu, Faturayı DEDAŞ'a kesin

Elektronik cihazınız mı bozuldu, Faturayı DEDAŞ'a kesin

Sık sık elektrik kesintisi ve voltaj sorunu ile yanan ev aletlerinin farurası Dedaş’a kesilmeli

Giriş Tarihi: 29 Temmuz 2012 Pazar 13:19
Elektronik cihazınız mı bozuldu, Faturayı DEDAŞ'a kesin

Mevcut uygulamaya göre, elektronik ev aletleri düzensiz voltaj nedeniyle bozulan vatandaşlar durumu belgelendirmeleri halinde tamirat ücretlerini DEDAŞ’tan tahsil edebiliyor.

Şanlıurfa’da ramazan ayının girmesiyle birlikte elektrik enerjisinde sık sık kesintiler yaşanıyor.

Ani kesintilerle birlikte, akım düzensizlikleri de birçok elektronik eşyanın bozulmasına veya zarar görmesine yol açabiliyor.

Esnaftan edinilen bilgiye göre, her bir iş yerine günde ortalama 10-15 elektronik eşya tamir amaçlı getiriliyor.

Gün içindeki voltaj düzensizliği nedeniyle bozulan elektrikli ev aletleri aldı başını gidiyor

bu sorunun önüne geçebilmek için voltaj düzenleyici yani regülâtör gerekiyor, voltaj sorunun devam ederse her eve regülâtör şart görünüyor

Öte yandan işin bir de hukuki boyutu var. Taraflar arasında abonelik aracılığıyla imzalanmış bir anlaşma bulunduğunu belirten hukukçular vatandaşın zararının peşine düşmek gibi bir hakkının olduğunu ifade ediyor.

Hakem heyetine başvurmadan önce izlenmesi gereken basamak ve prosedürler var. Örnek olarak, buzdolabının motoru düzensiz dalgalanma nedeniyle bozulan bir vatandaş, arızanın elektrik kaynaklı olduğunu teknik servis fişiyle belgeleyecek.

Servise ödediği ücretin dekontunu alacak. fiş ve dekontu bir dilekçeye iliştirerek tüketici hakları hakem heyeti Başkanlığı’na müracaat edecek.

Hakem heyeti bunun üzerine DEDAŞ’tan savunma isteyecek. Daha sonra ayda en az iki kez toplanan hakem heyeti şikâyeti karara bağlayacak. Karar taraflara bildirilecek.

İl merkezlerinde oturanlar hükümet konaklarındaki şubelere, ilçe merkezlerinde oturan vatandaşlar ise kaymakamlık binalarında bulunan hakem heyetleri aracılığıyla şikâyetlerini yapabilir.

Kanalurfa.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye Harekete Geçti: Uzay Ajansı’nı Başbakanlık kuracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com