Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Elektrik sıkıntısı Pamuk Üreticisini perişan ediyor

Elektrik sıkıntısı Pamuk Üreticisini perişan ediyor

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde pamuk üreticileri, elektrik kesintisinden dolayı susuz kalan pamuğun zamansız açtığını belirterek, kozaların verimi düşürdüğünü belirtiyor.

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2016 Çarşamba 15:21
Elektrik sıkıntısı Pamuk Üreticisini perişan ediyor

Bölgede sık sık elektrik kesintilerinden dolayı mağduriyet yaşadıklarını söyleyen çiftçiler, ektikleri ürünlerinden verim alamadıklarını belirterek, yetkililerin sorunlarına çözüm bulmasını istediler.

Pamuk çiftçisi olan ve 370 dönüm pamuk ektiğini söyleyen Mehmet Yada, “22 yıldır burada pamuk ekiyorum bu sene 370 dönüm pamuk ektim. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Çünkü elektrik yok günde yaklaşık 5 saat elektrik kesintisi oluyor. TEDAŞ’tan çok şikâyetçiğiz. Yetkililer buna bir türlü çözüm bulamıyor ben daha önce 500 dönüm ekiyordum şimdi bunu 370’e düşürdüm. Tedbir almamıza rağmen yinede sıkıntı yaşıyoruz. Herkes Cumhurbaşkanı’ndan çözüm istiyor ben ondan istemiyorum. Burada birçok yetkili var Vali, Kaymakam gibi yetkililer bunların bu duruma el atması lazım’ dedi.

Elektrik kesintilerinden dolayı komşusunun tarlasını ekmediğini ifade eden Yada, “Burada bir komşumuz elektrik yüzünden Faik köyünde ektiği 75 dönüm tarlayı bırakmış bu adam buna gübre, mazot ve başka masraflar yapmış fakat bırakmak zorunda kalmış. Daha desteklemeleri de almamışız.” ifadelerini kullandı.

Babası ile birlikte pamuk ektiklerini ve dokuz kardeş olarak okul ihtiyaçlarını pamuk veriminden karşıladıklarını söyleyen Zeynel Yada, “Şu anda zamanı olmadığı halde pamuk kozaları susuz kaldığından dolayı çatlıyor. Bu nedenle pamuk kozasının zamansız açması verimin azalmasına neden oluyor. Hatta artık o pamuktan verim alınmıyor diyebiliriz. Biz dokuz kardeşiz babamla birlikte çalışıyoruz babam bizleri okutuyor alacağımız ürünün kârı ile bizim masraflarımız karşılanıyor. Buradan yetkililere sesleniyoruz buna bir çözüm bulsunlar aksi takdirde masrafımızı çıkaramayıp okul masraflarını karşılayamayacak duruma gelebiliriz.” diye konuştu. (Ramazan Şefkatlı-İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Üniversite öğrenci kulüplerinden ortak açıklama: Referanduma evet!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com