Advert
Advert
Advert

Elektrik kesintileri arılarıda etkiledi

Her yıl arıları Harran Ovasına getiren arıcılar, geçen yıllara oranla bu yıl bal üretiminin düştüğünü söyledi.

Elektrik kesintileri arılarıda etkiledi
Elektrik kesintileri arılarıda etkiledi


Her yıl arıları Harran Ovasına getiren arıcılar, geçen yıllara oranla bu yıl bal üretiminin düştüğünü dile getirdi. Arıcılar bal verimindeki düşüşün, kaliteli tohum kullanılmamasından ve elektrik kesintisi nedeniyle suların gelmemesinden kaynaklandığını ifade etti. 

Yaklaşık 20 yıldır arılarını Harran Ovasına getirdiklerini ve iyi verim aldıklarını ifade eden arıcı Yusuf Deveci, son yıllarda artan kuraklıktan dolayı arıların veriminin düştüğünü ifade etti.

Geçen yıllarda kova başı 15–20 kilo bal üretimi yaptıklarını ama şuanda kova başı 5 kiloya kadar düştüğünü ifade eden Deveci,  “Bal üretiminin düşmesinin başlıca sebebi İsrail tohumu, zirai ilaç, iklim değişikliği ve elektrik kesintilerinden kaynaklanan susuzluktur." dedi.

Elektrik kesintisi büyük sıkıntılara neden oluyor
Elektrik kesintilerinin arılara büyük zararının olduğunu ifade eden Deveci, “Elektrik kesildiğinde sular gelmiyor. Bu nedenle su bulamayan susuz kalan arılar saldırganlaşıyor.  Ayrıca bu yıl elektrik kesintilerinden dolayı sulanmayan pamuk kurudu. Pamuk kuruyunca arıların besleneceği kaynak da kalmadı. Bu nedenle çok sayıda arı telef oldu.” ifadelerini kullandı.
 

Gittikleri yerlerde boş arazi bulamamalarından dolayı arıları konaklamada sıkıntı yaşadıklarını ve her köyde boş bir alanın bırakılması gerektiğini belirten Deveci, “Kırsal bölgelerde kota sorunu yaşıyoruz. Bu Elazığ olsun, Sivas’ta, iç Anadolu’da olsun. Misal bir dağda 2 bin- 3 bin arıyı kurtaracak kadar nektar varken yetkililer, buraya en fazla 500 arı indirilebilir, diyor. Biz yer sıkıntısı çekiyoruz. Yetkililerin sorunlarımıza çözüm bulmalarını istiyoruz." diye konuştu.  (Sedat Kuşulay/Abdulhakim Bulut - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı