Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Elektrik kesintileri arılarıda etkiledi

Elektrik kesintileri arılarıda etkiledi

Her yıl arıları Harran Ovasına getiren arıcılar, geçen yıllara oranla bu yıl bal üretiminin düştüğünü söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 09:04
Elektrik kesintileri arılarıda etkiledi


Her yıl arıları Harran Ovasına getiren arıcılar, geçen yıllara oranla bu yıl bal üretiminin düştüğünü dile getirdi. Arıcılar bal verimindeki düşüşün, kaliteli tohum kullanılmamasından ve elektrik kesintisi nedeniyle suların gelmemesinden kaynaklandığını ifade etti. 

Yaklaşık 20 yıldır arılarını Harran Ovasına getirdiklerini ve iyi verim aldıklarını ifade eden arıcı Yusuf Deveci, son yıllarda artan kuraklıktan dolayı arıların veriminin düştüğünü ifade etti.

Geçen yıllarda kova başı 15–20 kilo bal üretimi yaptıklarını ama şuanda kova başı 5 kiloya kadar düştüğünü ifade eden Deveci,  “Bal üretiminin düşmesinin başlıca sebebi İsrail tohumu, zirai ilaç, iklim değişikliği ve elektrik kesintilerinden kaynaklanan susuzluktur." dedi.

Elektrik kesintisi büyük sıkıntılara neden oluyor
Elektrik kesintilerinin arılara büyük zararının olduğunu ifade eden Deveci, “Elektrik kesildiğinde sular gelmiyor. Bu nedenle su bulamayan susuz kalan arılar saldırganlaşıyor.  Ayrıca bu yıl elektrik kesintilerinden dolayı sulanmayan pamuk kurudu. Pamuk kuruyunca arıların besleneceği kaynak da kalmadı. Bu nedenle çok sayıda arı telef oldu.” ifadelerini kullandı.
 

Gittikleri yerlerde boş arazi bulamamalarından dolayı arıları konaklamada sıkıntı yaşadıklarını ve her köyde boş bir alanın bırakılması gerektiğini belirten Deveci, “Kırsal bölgelerde kota sorunu yaşıyoruz. Bu Elazığ olsun, Sivas’ta, iç Anadolu’da olsun. Misal bir dağda 2 bin- 3 bin arıyı kurtaracak kadar nektar varken yetkililer, buraya en fazla 500 arı indirilebilir, diyor. Biz yer sıkıntısı çekiyoruz. Yetkililerin sorunlarımıza çözüm bulmalarını istiyoruz." diye konuştu.  (Sedat Kuşulay/Abdulhakim Bulut - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

ÜNLÜ BESTEKAR ABDULLAH BALAK EBEDİYETE UĞURLANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com