Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Elektrik faturaları asıl diğer kalemler şişiriyor

Elektrik faturaları asıl diğer kalemler şişiriyor

Normal kullanım bedelinin üzerine eklenen vergi, sayaç ve dağıtım bedeli gibi kalemler faturaları neredeyse yüzde elli oranında şişiriyor

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2012 Pazar 21:29
Elektrik faturaları asıl diğer kalemler şişiriyor

Evlerde kullanılan elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi hizmetlerin karşılığında gelen faturalar bel büküyor. Tüketicinin belini asıl büken ise, kullanım bedelinin yanı sıra vergi, fon ve çeşitli kesintilerle kabaran tutarlar oluyor.

Türkiye Gazetesi'nden Mustafa Sezer'in haberine göre, bir ailenin ayda 250 lira tutan bu tür faturaların 100 lirasından fazlası KDV, kullanım bedeli, hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli, bazı fonlara kesintiler ve 'özel' vergiler olarak alınıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın bile "100 liralık faturanın 56 lirası kullanım, gerisi vergi ve fonlar" diye şikayet ettiği durum, tek tek faturalardan incelendi. Faturaları incelenen aile, 100 metrekarelik bir evde oturuyor, doğalgaz kullanıyor, her evde bulunan elektrikli aletlere sahip ve üç kişilik ailenin her bireyi cep telefonu kullanıyor. Bu ailenin en son elektrik faturası 125.60 TL gelmiş. 350 KWH elektrik kullanmışlar. Bu tutarın çıplak kullanım bedeli 81.95 TL... Aradaki 43.64 liralık farkın 19.17 lirası KDV, 2.98 lirası 'sistem kullanım bedeli', 1.38 lirası 'hizmet' bedeli, 0.42 lirası sayaç okuma bedeli, 13.14 lirası dağıtım bedeli, 0.82 lirası Enerji Fonu kesintisi, 1.64 lirası TRT payı, 4.10 lirası da Elektrik Tüketim Vergisi... Böylece tek elektrik faturasından 2 ayrı vergi, 2 ayrı 'kullanım bedeli'nin yanı sıra fon ve kesintiler olmak üzere 8 ayrı kalem ücret alınıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com