Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Elektrik faturaları 10 TL düşecek!

Elektrik faturaları 10 TL düşecek!

Milyonlarca abonenin beklediği kayıp-kaçak tahsilatının peşine Milli Savunma Bakanlığı da (MSB) düştü.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2012 Salı 15:54
Elektrik faturaları 10 TL düşecek!

MSB, Danıştay 13'üncü Dairesi'nde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kayıp-kaçağın elektrik faturalarında, ayrı bir bölümde gösterilmesini öngören kararının iptali istemiyle dava açtı. Danıştay, kararı iptal ederse, elektrik faturalarına kayıp-kaçak yansıtılmayacak. Enerji sektörü uzmanlarına göre, bu durumda 100 TL'lik bir fatura, ortalama 10 TL düzeyinde hafifleyecek.

UYGULAMANIN GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK
Elektrikte, kayıp-kaçak uygulaması milyonlarca abonenin ardından askerlerin de taraf olduğu bir davayla genişleyerek, yeni bir boyut kazandı. Milli Savunma Bakanlığı, bir 'ilk'e imza atarak, tüketici derneklerinin büyük savaşım verdiği elektrikteki kayıp-kaçak uygulamasının yönünü belirleyecek nitelikte önemli bir dava açtı.

HABERTÜRK'ün aldığı bilgiye göre MSB, Danıştay 13'üncü Dairesi'nde bir süre önce açtığı davada, EPDK'nın kayıp-kaçağın elektrik faturalarında, ayrı bir bölümde gösterilmesini öngören '28 Ekim 2010 tarihli 2999 sayılı kararı'nın yürütmesinin durdurulması ve iptalini istedi.

Hukukçulara göre Danıştay 13. Daire'den çıkacak karar, büyük tartışmalara yol açan kayıp-kaçakla ilgili uygulamanın geleceğini de belirleyecek. Hukukçular, davayla ilgili şunları söyledi: "Danıştay'ın önünde iki seçenek var. Birincisi, davayı reddedebilir. O zaman uygulama aynen devam eder. İkincisi, EPDK kararını iptal eder ve kayıp-kaçakla ilgili de kritik bir vurgu yapar. Bu bedelin, faturalara yansıtılmasını hukuka uygun bulmaz. Bu karar sonrasında kayıp-kaçak, enerjinin bir maliyeti olmaktan çıkar."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com