Advert
Advert
Advert

Elektrik borcunu ödeyemeyen belediyeler

Elektrik enerjisinin kullanımı ve ödeme bakımından ülkenin en sorunlu bölgesi olarak kabul edilen Güneydoğu’daki 109 belediyenin, DEDAŞ’a olan borcu 130 milyon lirayı aştı.

Elektrik borcunu ödeyemeyen belediyeler
Elektrik borcunu ödeyemeyen belediyelerDicle Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde belediyelerin DEDAŞ’a olan elektrik borcu her geçen gün artarken, toplam borç 130 milyon TL’yi aştı. Yine bu bölgede köy içme sularının DEDAŞ’a 49.4 milyon lira borcu bulunuyor.

Güneydoğu illerindeki belediyelerin elektrik borcu konusu yerel seçimler öncesinde, DEDAŞ ekiplerinin borcunu ödemeyen bazı belediyelerin elektriğini kesmesi ile gündeme gelmişti. Elektrikleri kesilen belediyeler, önce DEDAŞ’ın özelleştirme sürecinde devletten devraldığı binaları mühürlemek istemiş, ardından da borçlarıyla ilgili yapılandırma talep etmişti. Seçim süreci nedeniyle gündemden düşen bölgedeki belediyelerin elektrik borcu konusu, borç miktarının 130 milyon lirayı aşması ve gerekli ödemelerin geçen süreye rağmen yapılmaması nedeniyle yeniden gündeme geldi.

DEDAŞ yetkilileri, kendilerinin her gün peşin olarak TETAŞ’tan toptan elektik satın aldıkları ve belediye gibi müşterilerine bu elektriği götürdüklerini, ancak birçok belediyenin elektrik borçlarını ödemediğini aktarıyor.  

DEDAŞ kayıtlarına göre bölgedeki 3’ü büyükşehir olmak üzere 6 il ile bu illere bağlı ilçe ve belde belediyeleri dahil toplam 109 belediyenin elektrik borcu bulunuyor.

Belediyelerin en fazla borcu arıtma tesisleri, içme ve kullanma suyu ile park, bahçe aydınlatmasından kaynaklanıyor.
Bu arada, bölgede köy içme sularının DEDAŞ borcu da 50 milyon liraya yaklaştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
kılıç     2014-05-28 biz kastamonuda yaşayıp kaçak elektrik kullanmayanlarda %75 indirim istiyoruz bizdemi eylem yapalım sayın yetkililer
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle